Nacionalisti v Španielsku zaznamenali úspech v regionálnych voľbách

4. december 2018, Marek Grečiar
4. december 2018
Marek Grečiar
Španielska strana Vox, médiami označovaná ako krajne pravicová, získala v regionálnych voľbách nečakaný úspech.
Krajne pravicová strana Vox získava v Španielsku stále väčšiu popularitu.

V Španielsku od roku 1975, teda od konca vlády generála Francisca Franca, nezískala žiadna otvorene nacionalistická strana významnejší volebný úspech. Národne orientované strany v Španielsku sú značne rozdrobené, čoho výsledkom boli slabé volebné úspechy.

V nedeľných regionálnych voľbách v Andalúzii však prekvapila nacionalistická strana Vox, ktorá získala 12 kresiel v 109 člennom regionálnom parlamente. Pritom predvolebné prieskumy jej nedávali veľkú nádej na úspech.  

Voľby v Andalúzii sú tvrdou ranou pre vládnucu Socialistickú strana premiéra Pedra Sáncheza, ktorá síce vyhrala, no zaznamenala doposiaľ najhorší výsledok. Socialisti riadia Andalúziu už od roku 1982 a výsledky ich politiky sú jemne povedané nepresvedčivé. Andalúzia je síce jeden z najľudnatejších regiónov Španielska, no zároveň patrí aj medzi najchudobnejšie. Nálady obyvateľstva v tomto regióne ešte zhoršila migračná kríza.

Práve Andalúzia je jednou zo vstupných brán pre nelegálnych migrantov vstupujúcich do Európy. Strana Vox svoju kamapaň založila najmä na odpore voči nelegálnej migrácii, ktorá silno zasiahla južné regióny Španielska. Viacerí zahraniční komentátori si myslia, že regionálny úspech strany Vox by mohol predznamenať úspech aj na celoštátnej úrovni. Strane Vox už k úspechu zablahoželali viaceré národne orientované strany z Európy.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Posádka lode Aquarius už opäť zachraňovala migrantov pri…
Pravoslávny kňaz po LGBT pochode čistil ulice v Odese svätenou…
Súd s podozrivým z hromadnej vraždy v synagóge pokračuje vo…
Emeritný pápež Benedikt XVI.: Treba hovoriť o probléme množenia…
V New Yorku schválili štáty OSN pakt o migrácii
V Nemecku obžalovali predpokladaného podporovateľa džihádistov z…