Najnovšie cvičenie NATO chce údajne ukázať Rusku, že aj ono je silné, myslí si český expert

4. november 2018, Karol Šťastný
4. november 2018
Karol Šťastný
Najväčšie vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie od konca studenej vojny, ktoré aktuálne prebieha v Nórsku, pričom sa ho zúčastňuje 50 tisíc vojakov, je údajne odpoveďou Rusku. To nedávno taktiež usporiadalo vlastné cvičenie, do ktorého sa zapojilo až 300 tisíc vojakov. Týmto cvičením chce NATO ukázať, že aj ono je silné a neradno sa s ním zahrávať, povedal odborník na jadrové zbrane z Univerzity Karlovej Vlastislav Bříza v rozhovore pre ČT24.
Ilustračné foto: Tanky NATO počas vojenského cvičenia

Podľa experta Břízu, sa Rusko určite nechystá napadnúť žiaden štát NATO, pretože nechce riskovať zbytočný jadrový konflikt. Článok päť zmluvy štátov NATO totiž hovorí o tom, že "ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo Severnej Amerike sa bude považovať za útok proti všetkým". Ak by k nemu došlo, členské krajiny súhlasia s tým, že každá z nich uplatní právo na individuálnu alebo kolektívnu obranu.

Rovnako sa ale domnieva, že Rusko nepripustí ďalšie rozšírenie NATO o štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Jedinú výnimku vidí v pobaltských štátoch- Litve, Lotyšsku a Estónsku, ktoré podľa neho dokázali využiť vhodnú chvíľu na obmedzenie ruskej sféry vplyvu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

V Lotyšsku sa konajú parlamentné voľby
Podpora Európskej únie je v Taliansku na historickom minime
V Česku sa nakazil prvý človek západonílskou horúčkou
11. september- dôležitý deň pre Európu
Militanti ISIS v Egypte zavraždili 7 kresťanských pútnikov
Maďarsko nemôže automaticky odoprieť ochranu trestaným utečencom