Najvyšší súd SR zatiaľ nevytýčil termíny procesov s tromi poslancami za ĽS Naše Slovensko

0 11. február 2019, zdroj a foto: TASR
11. február 2019
zdroj a foto: TASR
Najvyšší súd (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín procesu - zasadnutia s predsedom parlamentnej ĽS Naše Slovensko Marianom K., ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám. Rovnako senáty NS SR zatiaľ nevytýčili termíny svojich zasadnutí v prípade dvoch ďalších poslancov za ĽS Naše Slovensko obžalovaných v dvoch iných kauzách z extrémistických trestných činov.
Na snímke poslanci Stanislav Mizík a Milan Mazurek (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ) počas pokračujúcej 12. schôdze parlamentu.

Najvyšší súd (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín procesu - zasadnutia s predsedom parlamentnej ĽS Naše Slovensko Marianom K., ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám. Rovnako senáty NS SR zatiaľ nevytýčili termíny svojich zasadnutí v prípade dvoch ďalších poslancov za ĽS Naše Slovensko obžalovaných v dvoch iných kauzách z extrémistických trestných činov.

V prípade šekov Mariana K. hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová TASR informovala o tom, že táto trestná vec bola na NS SR doručená 24. septembra minulého roka. "Senát NS SR sa potrebuje podrobne oboznámiť s nálezom ÚS SR z 9. januára 2019, v ktorom sa konštatuje, že niektoré časti ustanovení Trestného zákona týkajúce sa trestných činov extrémizmu sú v rozpore s Ústavou SR. Po preštudovaní si písomného odôvodnenia nálezu ÚS SR bude senát NS SR v trestnej veci Mariana K. ďalej postupovať v zmysle platnej legislatívy," uviedla v pondelok na otázku hovorkyňa NS SR.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odmietol v prvej polovici septembra obžalobu predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana K. z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. 

Mariana K. obvinili za darovanie šekov chudobným rodinám v hodnote 1488 eur, pričom číslo 1488 je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu, "we must secure the existence of our people and a future for white children", teda "musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí") a 88 (ôsme písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler!"). "Sudca Špecializovaného trestného súdu 3. septembra 2018 v trestnej veci Ing. Mgr. M. K. rozhodol o odmietnutí obžaloby a vec vrátil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ani v prípade ďalších dvoch poslancov za ĽS Naše Slovensko a to Stanislava M. a Milana M., nie je vytýčený termín odvolacieho konania - verejného zasadnutia. Senát NS SR naďalej študuje rozsiahly spisový materiál v oboch prípadoch," uviedla Važanová.

Poslanca NR SR Stanislav M. samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na začiatku júla oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR. 

Prokurátor Stanislava M. obvinil zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu. "S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. 'statusoval' toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie," reagoval prokurátor, ktorý je presvedčený, že Stanislav M. je ten, kto je autorom, a aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete. Súd s poslancom sa začal 24. mája 2018.

Poslanca Národnej rady (NR) SR Milana M. odsúdil 16. apríla minulého roku ŠTS pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal a prokurátor tiež, trest bol podľa neho nízky.

Milan M. čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho údajne hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú mať rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Milan M. počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o "cigánskom terore na východe Slovenska", myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen "cigánske".

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

R. Brezovo: Po 14-ročnej rekonštrukcii stredoveký kostol opäť…
Polícia kontrolovala alkohol u mladistvých v trnavskom regióne,…
Sledujeme online: Súd s M. Kotlebom. Kotleba na pojednávanie…
„Zabime ich!“ Aj takéto slová padali na proteste proti…
Stratili odbory na Slovensku svoj pôvodný význam?
Čižnár sa neobráti na ÚS SR v súvislosti s rozsudkom v prípade…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.