Nelegálna skládka vo vojenskom obvode

0 25. apríl 2019, J. Murgašová
25. apríl 2019
J. Murgašová
Vo vojenskom obvode sa nachádza 18 biotopov európskeho významu a ďalších šesť biotopov národného významu. Časť obvodu je zaradená do ochranárskeho programu Natura 2000. Prísny režim bráni, aby tu vznikali čierne skládky odpadu, no presne taká skládka vznikla práve na tomto pozemku, hneď pri leteckej základni.
Na snímke nelegálna skládka vo vojenskom obvode.

Výcvikový priestor Kuchyňa na Záhorí využíva predovšetkým slovenské letectvo, ale v súčasnosti aj letecké sily americkej armády. Vstup do vojenského objektu je pre civilných obyvateľov do značnej miery obmedzený. Povolenie môžu získať len obyvatelia s trvalým pobytom v obciach susediacich s VOZ. Každý takýto občan si môže podať žiadosť na príslušnom obecnom úrade a sprostredkované povolenie získa cez vojenský úrad na tri roky. Avšak bežný občan, napríklad Bratislavčan či Košičan, má v zmysle platnej legislatívy vstup zakázaný.

Obyvatelia však zavedenie povoleniek na vstup do vojenských priestorov pokladajú za nezmysel a naďalej navštevujú vojenské lesy, ktoré od nepamäti využívali na rekreáciu alebo zber húb.

Podľa slov prednostu Pavola Škrhu je vo VOZ 18 biotopov európskeho významu a ďalších šesť biotopov národného významu. Časť VOZ je zaradená do ochranárskeho programu Natura 2000. Prísny režim bráni, aby tu vznikali čierne skládky odpadu, no presne taká skládka vznikla práve na tomto pozemku, hneď pri leteckej základni.

Podľa miestnych obyvateľov bola na tejto lokalite jama, ktorá slúžila na ťažbu kamenia počas výstavby leteckej dráhy. Po dostavbe sa však do jamy začal postupne navážať odpad, až ju napokon celú zasypali. Nakoľko je celý objekt pod kamerovým systémom, hlavný aktér tejto nelegálnej skládky by mal byť známy.

Alarmujúca je však otázka, ako môže štát dopustiť niečo také na svojom pozemku? Tieto skládky sú veľkým ohrozením, spôsobujú znečistenie pôdy, povrchových a podzemných vôd a tiež vzduchu. A to sú zhodou okolností tri základné zložky, ktoré potrebujeme pre život. Ako je možné, že nikto nič nevidí, nekoná, páchateľ je neznámy?

Obyvateľov tejto lokality znepokojuje aj zbrojenie, nákup lietadiel, či enormný záujem Američanov o tento vojenský priestor. „Tie lietadlá nepotrebujeme. Na presun nám stačia autá a do zahraničia nemajú čo naši vojaci liezť. A ak tam lezú, nehája slobodu a životy našich občanov, ale geopolitické záujmy NATO a USA,“ hovorí starček z obce Kuchyňa.

 

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

NS ešte nevytýčil termíny procesov s poslancami ĽSNS, vytýčený…
SHMÚ: Utorok bol na väčšine územia tropickým dňom, v stredu bude…
Právnici prednášali o Istanbulskom dohovore a o ohrozeniach…
Dolný Harmanec: Turistickým ťahákom je Harmanecká jaskyňa a…
Vyjadrenie Generálnej prkuratúry k nepodaniu návrhu na…
Eurovoľby 2019: Rozhovor s lídrom Národnej koalície Petrom…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.