Neznámy slovenský vlastenec sa nezľakol Maďarov ani komunistov

0 14. september 2018, Miloš Obilič
14. september 2018
Miloš Obilič
Ján Kamil Beňadik bol trikrát obvinený a súdený. Svojej lásky k slovenskému národu sa však nikdy nevzdal. Jeho osobnosť nás dnes môže inšpirovať a motivovať.
Ján Kamil Beňadik

Mladosť

Ján Kamil Beňadik sa narodil 18. Júla 1912 v Brezanoch . Pochádzal z roľníckej, katolíckej rodiny, ktorá patrila medzi tie chudobnejšie. Jeho zdravie veľmi negatívne ovplyvnila prvá svetová vojne, pre ktorú sa v jeho rodisku drasticky znížili životné podmienky. Navštevoval ľudovú školu v Brezanoch v rokoch 1918 – 1925 a po nej absolvoval osem tried reálneho gymnázia s maturitou v rokoch 1925 – 1933 v Prievidzi. Neskôr sa mu podarilo dosiahnuť doplňujúcu učiteľskú maturitu a získať učiteľskú kvalifikáciu. Učiteľskej profesii venoval Ján Kamil Beňadik veľkú časť svojho života. Prezenčnú vojenskú službu vykonal po odklade nastúpenia od 1. októbra 1936 do augusta 1938.  Absolvoval školu pre dôstojníkov s výborným prospechom a k 22. Januáru 1938 bol povýšený do hodnosti podporučíka spojovacieho vojska. Keď maďarské vojská napadli novovzniknutý Slovenský štát, neváhal nasadiť svoj život a zdravie a prihlásil sa ako dobrovoľník na obranu vlasti. Stovky dobrovoľníkov-gardistov z Topoľčian a okolia bolo organizovaných v I. prápore a Beňadik sa stal pobočníkom veliteľa práporu. Dobrovoľníci zo západu Slovenska sa nestihli do aktívnych bojov zapojiť, pretože konflikt sa diplomaticky urovnal.  

Verejné pôsobenie

Malá vojna dostala Beňadika na východné Slovensko, kde ostal pôsobiť dlhší čas. Prednášal na Učiteľskej akadémii v Prešove, v rozhlase pripravoval relácie na aktuálne témy a taktiež v rámci Okresnej a Župnej osvetovej rady veľmi aktívne prehlboval národne povedomie u bežných ľudí.  Od roku 1941 pôsobil v Nitre, kde sa zapojil do práce v rámci Matice slovenskej a stal sa tajomníkom jej miestneho odboru. Po skončení vojny a obnovení Československa bol za angažovanie v 1. Slovenskej republike postihovaný. Potom, čo boli do Matice novým vládnúcim režimom nainštalovaní noví vedúci predstavitelia, ktorí boli čechoslováckeho razenia, Beňadik rezignoval na svoje funkcie v tejto inštitúcii, hoci s miestnymi predstaviteľmi naďalej spolupracoval v menších projektoch.

Prenasledovaný

V roku 1946 bol postavený pred súd. Vo spomienkach píše, že v vo väzení strávil 18 dní, kým ho súd oslobodil. Beňadik bol obvinený z rozširovania nežiadúcich tlačovín. Jeho ďalšie učiteľské pôsobenie ho dostalo do Púchova, Komjatíc a opäť do Nitry. Beňadik bol neustále preverovaný, kádrovaný a bol pod stálym dohľadom Štb. V roku 1951 ho kádrové oddelenie prepustilo zo školských služieb a musel pracovať ako úradník v stavebnom podniku. Od roku 1952 mohol znova vyučovať. V posudkoch, ktoré Beňadika preverovali, sa o ňom píše ako o slušnom človeku a vzornom pracovníkovi, vyčítali mu však pôsobenie za Slovenského štátu a negatívny postoj k ľudovo-demokratickému zriadeniu. 

Koncom augusta 1958 bol Beňadik prepustený z učiteľského postu v Nitre. Súviselo to s pripravovaným zatknutím. Beňadik bol obvinený z protištátnej činnosti, ktorej sa mal dopúšťať najmä pri vyučovaní dejepisu, kde mal žiakom vnucovať protičeské nálady a “ľudácky šovinizmus”. Zatknutý bol 12. Septembra 1958 a v ten istý deň mu príslušníci Štb vykonali podrobnú domovú prehliadku. Medzi “dôkazmi” jeho “ľudáckeho zmýšľania” boli napríklad text prednášky venovanej Viedenskej arbitráži, prejav na schôdzi osvetových pracovníkov v Nitre, text Dávajme deťom slovenské mená a podobne. Beňadik bol zatknutý v rámci komunistického ťaženia proti “buržoáznemu nacionalizmu”. Orgány vtedy zasiahli proti domnelým nepriateľom štátneho zriadenia, ktorých videli v “skrytých ľudáckych elementoch”. Zmanipulovaný súdny proces s Beňadikom mal blízko k fraške. Obžaloba mu vyčítala účasť na bojoch na východnom Slovensku v roku 1939, údajnú fašistickú propagandu a najmä vštepovanie nacionalistickej a šovinistickej ideológie mládeži. Krajský súd v Nitre sa s obžalobou prakticky do bodky stotožnil a uznal Beňadika za vinného z trestného činu podvracania republiky. Odsúdený bol na tri roky odňatia slobody nepodmienečne a ako vedľajší trest dostal stratu občianskych práv a desaťročný zákaz učiť. Väčšinu trestu si odsedel v pražskom Pankráci. Dňa 20. Decembra 1960 opustil priestory väznice po vyše dvoch rokoch vďaka prezidentskej amnestii. Ani väzenie nedokázalo zmeniť jeho proslovenské postoje. Náčelník Nápravno-pracovného tábora v Přibrami vo svojom hodnotení uviedol, že “na svém nepřátelském postoji k našemu lidově-demokratickému zřizení setrvává”.

Rehabilitovaný

Po prepustení na slobodu sa ako bývalý politický väzeň nemohol adekvátne zamestnať. Začal pracovať ako hospodár v opravovni elektrospotrebičov, neskôr pracoval aj ako ekonóm a plánovač pre investičnú výstavbu. V roku 1970 odišiel do invalidného dôchodku kvôli trom srdcovým infarktom. Za svoje zásluhy bol zvolený do Ústredného výboru Matice Slovenskej. Počas politického odmäku roku 1968 bol súdne rehabilitovaný, pričom súd konštatoval, že nebolo dokázané, že skutok, pre ktorý bol stíhaný, sa naozaj stal.  Nastupujúca normalizácia mu však zakázala akúkoľvek verejnú činnosť v Nitre a okrese. Jeho sen vrátiť sa do školských služieb sa mu nevyplnil. Zomrel v kruhu rodiny ako 61 ročný 1. februára 1973  

Ján Kamil Beňadik patrí medzi drobné postavy našich dejín, ktoré sa snažili každodennou mravenčou prácou posunúť náš národ dopredu. Jeho životný príbeh ukazuje, čím všetkým si museli prejsť národne uvedomelí Slováci a zároveň nás môže inšpirovať. Beňadik pre svoju vlasť neváhal nasadiť život na fronte, vzdelával svojich spoluobčanov a pestoval v nich silnejšie národné povedomie. Pre svoje pevné postoje bol prenasledovaný komunistickým režimom, prišiel o svoje zamestnanie a strávil niekoľko rokov vo väzení, no ani to ho neprinútilo zmeniť svoje názory.  

Zdroj: LACKO, Martin. 2017. Keď slovenské povedomie bolo prenasledované ako fašizmus... Prípad Jána Kamila Beňadika z roku 1958 . Bratislava : Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja, 2017. 119 s. ISBN 978-80-972734-7-7

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Máte ukončenú základnú školu a viete po maďarsky či rómsky?…
Exkluzívne: Europoslanec Uhrík o prvom dni v europarlamente
Polícia reaguje na bielu penu v rieke Hron: Rieka, ako aj…
Podľa Matečnej lehotu pri potratoch treba najskôr konzultovať s…
Kotlebovci podali trestné oznámenie na poslancov z PS/Spolu pre…
Bývalý pápež Benedikt XVI. ostro pokarhal kardinála, ktorý ho…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.