Odborná pracovná skupina začala s analýzou možností rozsiahlejšieho využívania elektronických náramkov

0 3. júl 2018, Ministerstvo spravodlivosti
3. júl 2018
Ministerstvo spravodlivosti
Širšia pracovná skupina, ktorú zriadil minister spravodlivosti Gábor Gál, je zložená z odborníkov (advokáti, akademici, sudcovia, probační a mediační úradníci, zástupcovia Zboru väzenskej a justičnej stráže..). Aktuálne začína pracovať na tom, aby sa opätovne preskúmali možnosti rozsiahlejšieho nasadenia elektronických náramkov u odsúdených a ďalších osôb.
elektronický náramok

Cieľom pracovnej skupiny je posúdenie, prípadne rozpracovanie možností intenzívnejšieho využitia ESMO a prekážok, ktoré MS SR koncom r. 2016 identifikovalo v súvislosti v aplikáciou elektronického monitoringu v praxi a návrh vhodného riešenia v našom systéme trestného práva.

Doposiaľ bola kontrola technickými prostriedkami využitá v 113 prípadoch,  z toho v 23 prípadoch bola poskytovaná aj ochrana chránenej osobe. V súčasnosti MS SR monitoruje 45 kontrolovaných a 8 chránených osôb. Základný prehľad využitia z pohľadu inštitútov trestného práva je v grafe. Trend v roku 2018 je obdobný ako v predchádzajúcom roku, či už z hľadiska množstva alebo spôsobu využitia. Príčiny súčasného stavu sú viaceré a špecifické pre jednotlivé spôsoby využitia EM, teda „prekážky“ sa líšia napr. z hľadiska použitia v prípravnom konaní, pri ukladaní trestu alebo po vykonaní trestu odňatia slobody. Čiastočne ide o sociálne a materiálne dôvody (v prípade domáceho väzenia nezáujem páchateľa alebo jeho rodiny o túto formu trestu alebo objektívne nevhodné podmienky v mieste, kde by sa mal vykonávať), nastavenie legislatívy v niektorých prípadoch (nízka motivácia páchateľa využiť možnosť opustiť ústav na výkon trestu a dokončiť trest vo forme domáceho väzenia v porovnaní s podmienečným prepustením), ale najmä nízky záujem o využitie a povedomie o fungovaní a možnostiach, ktoré toto riešenie poskytuje na strane subjektov, ktoré rozhodujú.

Taktiež použitie v SR preukázalo, že ide o efektívny nástroj, ktorý na páchateľov pôsobí výchovne a zvyšuje mieru ich úspešnej reintegrácie do spoločnosti – miera porušovania povinností/obmedzení/zákazov je v doposiaľ zrealizovaných prípadoch na úrovni 4,4 %, pričom v týchto prípadoch došlo následne k potrestaniu kontrolovanej osoby (priemerná „medzinárodná“ miera porušovania sa uvádza na úrovni 6 %) .

V súčasnosti je tiež elektronický monitoring využívaný vo väzenskom prostredí pre účely povolených dočasných opustení ústavu počas výkonu trestu odňatia slobody, kedy je v čase pobytu mimo ústav odsúdený monitorovaný GPS zariadením a ústav tak má informáciu o jeho pohybe. Takýmto spôsobom bol od prelomu roka 2017-2018 EM využitý v 84 prípadoch v 8 ústavoch. V týchto prípadoch nebolo zaznamenané porušenie povinností.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Ministerstvo spravodlivosti konzultuje s Radou Európy zlepšenia…
Kotlebovci chcú získať kreslo primátora Žiliny
Ministerstvo pôdohospodárstva kvôli horúčavám pozastavilo…
Utečenci prekročili našu hranicu a boli zadržaní!
A. Danko bude čeliť ďalšiemu odvolávaniu pre kauzu rigoróznej…
M. Kotleba: Napriek ignorácii sme vybojovali štvrté miesto. S…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.