Odborník z tímu Vallo: Invázia komárov je prirodzená, kúpte si sieťky

0 14. jún 2019, J. Murgašová, foto: mikadago, pixabay
14. jún 2019
J. Murgašová, foto: mikadago, pixabay
Komár patrí medzi najnebezpečnejšie živočíchy na svete - lepšie povedané, kvôli komárovi zahynie na svete najviac ľudí. Práve premnoženie tohto hmyzu trápi obyvateľov obcí v povodí Moravy na Záhorí, ale i mestských častí Bratislavy. Ako riešenie kalamitnej situácie s komármi žiadali, aby bol v prípade potreby vykonaný dezinsekčný zásah vo vzťahu k hygienicko-protiepidemiologických opatreniam. Žiadosť smerovali na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Bratislavský samosprávny kraj a magistrát hlavného mesta.
Ilustračné foto.

Komár patrí medzi najnebezpečnejšie živočíchy na svete - lepšie povedané, kvôli komárovi zahynie na svete najviac ľudí. Práve premnoženie tohto hmyzu trápi obyvateľov obcí v povodí Moravy na Záhorí, ale i mestských častí Bratislavy. Ako riešenie kalamitnej situácie s komármi žiadali, aby bol v prípade potreby vykonaný dezinsekčný zásah vo vzťahu k hygienicko-protiepidemiologických opatreniam. Žiadosť smerovali na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Bratislavský samosprávny kraj a magistrát hlavného mesta.

„Nedá sa tu normálne žiť,“ opísal situáciu vo svojej obci starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Domnieva sa, že BSK neaplikoval v dostatočnom predstihu biologickú látku, ktorá má zamedziť liahnutiu komárov a v súčasnej situácii je možný iba chemický postrek, ktorý však kraj odmieta.

Miesto riešenia sa ale občania dozvedeli, že nakoľko komáre tvoria základ potravinového reťazca, striekať sa nebudú. Riešením podľa odborníka z tímu Vallo je zakúpiť si sieťky na okná. Podľa logiky tohto „odborníka“ Andreja Kovarika, keď sa premnožia napr. potkany, treba ich nechať tak a sledovať, či niekoho nakazia nakoľko sú súčasťou potravinového reťazca.

Toto nešťastné stanovisko a zľahčovanie problematiky občanov vyjadreniami, že sa vlastne nič nezvyčajné nedeje a netreba šíriť hystériu, pripomína situáciu v zime, kedy cestárov „prekvapil“ sneh. Tiež to pre župana Bratislavského samosprávneho kraja Matúša Valla nebola téma, ktorou by sa mal v predstihu zaoberať aby predišiel kalamite.

Biológ a špecialista na parazitológiu Nasir A. Jalili, RNDr., CSc., MPH na rozdiel od Vallovho špecialistu tvrdí: „Všade, samozrejme, nikto nepostrekuje, ale keď ide o kalamitné premnoženie, treba zasahovať. Z epidemiologického hľadiska má však význam aj menšia početnosť komárov. Určité druhy sa totiž potrebujú opakovane nacicať krvi, aby ich vajíčka mohli dozrievať. A tu už môžu preniesť infekciu na inú osobu. Komárov sa nikdy nemôžeme zbaviť. Aby sme s nimi mohli žiť, biologický a chemický boj musí byť účinný.“

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Pred centrálou SNS študenti vyzývali A. Danka na zverejnenie…
Komentár: Robert Mistrík nie je žiadny vedec!
Exsiskára Ľ. Kosíka prepustili z väzenia v Mali
Prezidentskú kandidátku Z. Čaputovú podporia ,,osobnosti"…
Aktuálne z NR SR: Opatrenia v súvislosti s dovozom pokazeného…
Najcennejšie archívne dokumenty mapujúce vyše 100 rokov…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.