Opäť celoplošné testovanie?

0 21. november 2020, Miroslav Sukenik
21. november 2020
Miroslav Sukenik
Odhaduje sa, že doteraz bolo na testovanie vynaložených najmenej 100 miliónov eur. Boli použité zdravotné a ochranné prostriedky, ktoré nám budú určite v ďalších týždňoch chýbať. Boli nasadené enormné ľudské zdroje, pričom hlavne zdravotnícki pracovníci a samosprávy už melú z posledného. V čase vrcholu pandémie bola zbytočne zvýšená mobilita občanov, čo prinieslo riziko šírenia nákazy. Odborná a legislatívna stránka akcie bola absolútne nepripravená.
Ilustračné foto.

Odhaduje sa, že doteraz bolo na testovanie vynaložených najmenej 100 miliónov eur. Boli použité zdravotné a ochranné prostriedky, ktoré nám budú určite v ďalších týždňoch chýbať. Boli nasadené enormné ľudské zdroje, pričom hlavne zdravotnícki pracovníci a samosprávy už melú z posledného. V čase vrcholu pandémie bola zbytočne zvýšená mobilita občanov, čo prinieslo riziko šírenia nákazy. Odborná a legislatívna stránka akcie bola absolútne nepripravená.

Antigénne testy nie sú a nikdy neboli určené na celoplošné testovanie, sú nepresné, vykazujú veľkú mieru falošnej pozitivity i negativity. Sú určené pre laboratórne podmienky – pri 20. stupňoch Celzia, spodná hranica použitia je pri 15. stupňoch. Koľko bolo asi stupňov v novembri v ranných a večerných hodinách, keď väčšina odberných miest bola vonku? Výsledky testov tak majú doslova nulovú hodnotu. V druhom kole testovania boli výsledky pozitívne testovaných na úrovni 0,6 percent. Ak bude ďalšie testovanie, môžeme očakávať hodnotu 0,3 percenta, čo je na hranici štatistickej chyby. Nebola uskutočnená validácia (porovnanie s PCR testami), ktorá je podmienkou použitia antigénovych testov. Pritom výsledky PCR testov vykazujú pozitivitu 10 – 20 percent, a to nie vďaka vyhľadávaniu kontaktov, lebo už dávno tu máme komunitné šírenie. Osobne som na testovaní videl, že niektorí zdravotníci odoberajú materiál nesprávne. Väčšina z nich nevedela pracovať s ochranným oblekom, mali ho na sebe prvý krát a to po krátkej videoinštruktáži. Proti celoplošnému testovaniu je drvivá väčšina odborníkov, virológov, epidemiológov, hygienikov, všetky lekárske a zdravotnícke združenia a asociácie. Proti sú odbory, zamestnávatelia i samosprávy. Polovica zdravotníckeho personálu bola na odbery nahnaná proti svojej vôli vyhrážkami svojich nadriadených a druhá polovica sa nechala podplatiť úplatkom 500 eur. Vláda doteraz nevyplatila zdravotníkom finančnú odmenu sľúbenú ešte v marci. A minister Naď hlúpo a arogantne pourážal prezidenta SLK, čím urazil celú lekársku obec. Odborníci v okolitých štátoch krútia hlavami a ťukajú si na čelo. V Čechách bude testovanie antigénnymi testami výlučne selektívne a bude podrobené validácii. Vo Veľkej Británii sa nebude testovať celoplošne, ale len vo veľkých ohniskách nákazy, napr. v Liverpoole, kde testovanie bude trvať dva týždne, bude z veľkej miery dobrovoľné a validovanie bude prebiehať 3. odlišnými metódami. V Rakúsku bude testovanie dobrovoľné a dlhodobé.

Teraz k legislatívnej stránke. Testovanie podmienené zákazmi je protiústavné. Žiadny človek tam nebol dobrovoľne, ale bol prinútený zúčastniť sa tohto cirkusu doslova s existenčných dôvodov. Bol porušený zákonník práce, keď zdravotnícki pracovníci a „dobrovoľníci“ zo samospráv nemali čas na oddych. Bol porušený zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a to zbytočným plytvaním ochranných, zdravotných a dezinfekčných prostriedkov a plytvaním síl zdravotníckych pracovníkov. Zvýšením mobility došlo k zvýšeniu rizika prenosu nákazy koronavírusom. Tým, že občania Slovenska boli nútení preukazovať sa výsledkami svojho zdravotného vyšetrenia neoprávneným osobám, došlo k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov. Vyhláška hlavného hygienika nemá vyššiu právnu silu ako zákon. Protiústavné bolo i hromadné nasadenie armády. To je možné len rozkazom prezidenta na návrh vlády SR.

To, čo predvádza táto vláda, je neodborné, nekompetentné a chaotické. Je to doslova zahrávanie sa so životmi a zdravím obyvateľov Slovenska. Neriešia sa ekonomické problémy. Pomoc podnikom je neskorá, slabá a byrokratická. Spolu s Rumunskom sme na tom najhoršie v Európe. Kedy chce vláda zaplatiť samosprávam náklady spojené s týmto testovaním? Neriešia sa problémy v zdravotníctve a školstve. Nie je pripravený plán využitia finančných prostriedkov z EU, je tu len akýsi zoznam priorít. Vláda nekomunikuje so zamestnávateľmi, odbormi ani s profesnými združeniami. Celoplošné testovanie je politická, nekompetentná akcia, hraničiaca s hlúposťou. Je to pokus strany OLANO zastaviť pád svojich preferencií. Je to výmysel jedného človeka s narcistickým komplexom, človeka, ktorý ani nebol schopný napísať si svoju diplomovú prácu. Matovič používa metódu cukru a biča. Sľubuje uvoľnovanie opatrení a hrozí - a to opakovane, celkovým lockdownom. Pritom každý vie, že s koronavírusom tu budeme musieť žiť až dovtedy, kým nebude k dispozícii vakcína. Zatiaľ môžeme len obmedzovať mobilitu a kombináciou antigénoveho testovania a PCR metódou vyhľadávať a izolovať pozitívnych a ich kontakty. Teraz sa má testovať znovu. To sme sa už naozaj všetci zbláznili? Chceme čakať na to, kedy vyjdú ľudia do ulíc a začnú sa občianske nepokoje? Čo ak sa premiér zajtra zobudí a prikáže všetkým Slovákom denne piť ClO2? Aj to mu pandemická komisia a ústredný krízový štáb jednomyseľne schváli? Kde je odbornosť, zodpovednosť a morálka členov pandemickej komisie a ústredného krízového štábu? Prestaňte už konečne robiť zásterku premiérovi Matovičovi. Odmietnite - a to verejne, ďalšie celoplošné testovanie, nepredávajte svoje svedomie za dočasné výhody a funkcie. Slovensko už má toho plné zuby a ďalšie kolo celoplošného testovania Matovičova vláda nemusí prežiť. Je takmer isté, že premiér a celá vláda sa budú za túto akciu zodpovedať politicky i trestnoprávne. Ak odhlasujete ďalšie kolo celoplošného testovania, budete sa musieť zodpovedať aj vy – všetci, ktorí ste za tento nezmysel hlasovali.

- Povodne ste sľúbili, že po prvých dvoch kolách celoplošného testovania si občania Slovenska budú môcť dopriať slobodu a klamali ste.

- Tvrdili ste, že celoplošné testovanie zlepšilo epidemiologický stav na Slovensku. Opäť ste klamali. Za zlepšenie môže lockdown, ktorý sme zaviedli dva týždne pred Českou Republikou. Aj v Česku a ostatných krajinách, kde celoplošné testovanie nerobili sa situácia zlepšuje.

- Teraz opäť vydierate, sľubujete znovu uvoľnenie opatrení, ak sa začne ďalšie kolo testovania a opäť klamete. Na základe nevalídnych antigénnych testov, používaných mimo laboratórnych podmienok a bez následnej validácie PCR testami si nemôžete dovoliť uvoľňovať žiadne opatrenie. Tieto testy nevypovedajú o rozšírení koronavírusu v našej populácii absolútne nič. Takto diletantsky nepostupuje žiadna krajina na svete. Ak by ste na základe tohto pochybného testovania opatrenia predsa len uvoľnili, dopustili by ste sa trestuhodného hazardovania so životmi a zdravím občanov Slovenska. To by už nebola chyba, ale zločin. Teraz máte poslednú možnosť verejne vystúpiť a dištancovať sa od tejto zbytočnej a nezmyselnej akcie.

- Ak ste presvedčení o význame antigénoveho testovania, tak si zoberte certifikát s negatívnym výsledkom a skúste s ním prekročiť hranice Českej Republiky, ako to asi dopadne?

- Ak ste presvedčení o dobrom výsledku, prečo predlžujete núdzový stav o ďalších 45 dni?

- Prečo nútite nemocnice pod hrozbou vysokých pokút, aby ďalej testovali? Aké pokuty si vymyslíte pre občanov, ktorí sa už testovania nebudú chcieť zúčastnil?

Testovanie sa stalo Vašou obsedantnou myšlienkou, Vašou mantrou, fixnou ideou. Vláda sa už nevenuje ničomu inému. Občania Slovenska sú už z toho unavení, frustrovaní, znechutení a nahnevaní. Už stačilo, všetci to vnímame len ako obyčajné buzerovanie

Ak proti celoplošnému šialenstvu nezakročí prezidentka republiky, tak to urobia obyčajní ľudia, ale nie tí z OLANO. Táto vláda predvádza aroganciu moci v oveľa väčšej miere, ako vlády Fica a Mečiara. Stále viac tu platí „Vyhraj voľby a môžeš všetko“.

Zakázali ste voľný pohyb počas Veľkej noci, i počas dušičiek a teraz to smeruje k zákazu vychádzania počas Vianoc. Toto nerobí ani režim v Severnej Korei a Bielorusku. V žiadnej inej krajine na svete by niečo takéto neprešlo.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Konečne vieme načo sú nám vrtuľníky Black Hawk
Budúca „Kiska“ sa vyjadrila k nezrušeniu Kotlebovej strany
Pseudohumanizmus vo Švédsku v praxi
Progresívec Prostredník bojuje proti Melovi Gibsonovi
Týždeň politických procesov
Kým Matovič nebol vo vláde, podporoval všetky štrajky. Dnes chce…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.