Osobná skúsenosť staršej ženy s kotlebovcami počas Národného pochodu za život!

0 7. október 2019, Karol Šťastný
7. október 2019
Karol Šťastný
BRATISLAVA - Povedať životu áno, aj nenarodenému, práve s týmto zámerom sa 22. septembra 2019 uskutočnil ďalší ročník Národného pochodu za život, ktorý odštartoval na bratislavskom Námestí slobody. Cieľom podujatia bolo upozorniť, že zákony by mali chrániť život každého človeka – aj nenarodeného dieťaťa. Podľa odhadu organizátorov sa pochodu zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí, medzi ktorými nechýbali ani prívrženci Kotlebovej ĽS Naše Slovensko. Práve v tejto súvislosti nám bola do redakcie zaslaná reakcia ženy, ktorá cestoval na "Pochod za život" do Bratislavy v žilinskom autobuse organizovanom kotlebovcami pre širokú verejnosť.
Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet, pričom ho podporujú aj ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.

S prihliadnutím na obrovskú vlnu kritiky a negatívnych emócií, ktoré sa v súvislosti s účasťou Kotlebových prívržencov objavili po skončení Národného pochodu za život v médiách hlavného prúdu, sme sa rozhodli, že z hľadiska informačnej vyváženosti uverejním celý text opisujúci osobnú skúsenosť kresťansky založenej ženy s kotlebovcami.

Reakciu uverejňujeme v plnom znení:

Eva Vráblová
Na Pochod za život som prišla autobusom, ktorý vyslala ĽSNS. Keď som sa chcela prihlásiť na mimoriadny vlak, už sa nedalo, na autobusy z farností sa nenazbieralo dostatok ľudí, a keď už hrozilo, že sa na Pochod za život nedostanem, tak som napísala mojej Fb priateľke Lucke Žužovej, veľkej bojovníčke proti potratom, nominantke tejto strany, a predkladateľke zákona o ochrane života, či ešte majú voľné miesta v autobuse zo Žiliny. Mala som šťastie, mali. A tak sme cestovali pod vlajkou strany, ktorá je hanobená, ale naše hodnoty o ochrane života sú totožné. Zrazu som bola v centre spoločnosťou nenávidenej skupiny ľudí, no mňa veľmi milo prekvapili. Všetko boli ľudia ako my traja, ktorí sme boli v autobuse asi jedinými inostrancami, ale srdcia nám horeli spoločným jediným cieľom. Mali sme jeden zámer: vyslať spoločnosti, no najmä naším zákonodarcom, signál, že ochrana života je najvyššou prioritou, ktorú si vážime a ctíme od stvorenia človeka po prirodzenú smrť. Tak, ako všetci zúčastnení s týmto dobrým úmyslom.
Keď sme prišli na Námestie slobody, v sprievode vlajok tejto strany, po chvíľke sme sa chceli odfotiť. Tak sme sa pofotili jednotlivo, ale to nám nestačilo, a chceli sme si urobiť spoločný záber, tak sme poprosili jednu pani, stojacu v skupinke ľudí hneď pri nás, či by nás odfotila. Jej gesto bolo tak ponižujúce, že som s otvorenými ústami sledovala, ako sa od nás odvrátila, poviem tak, ako som to cítila, až s hnusom, a ponad plecia nám medzi zubami povedala: "Vás nikdy neodfotím!"Tak som prvýkrát v živote na vlastnej koži pocítila nenávisť človeka, odsúdeného bez súdu...Pýtala som sa samej seba, na čo tu tá pani prišla? Prišla na Pochod za život, možno ho horlivo aj bráni, ochraňuje, ale zároveň cíti v srdci nenávisť k iným ľuďom. Či duchovná vražda nie je totožná s fyzickou vraždou? Nemôžeme predsa jedných milovať a druhých nenávidieť. Môžeme nesúhlasiť s ideou hociktorej politickej strany, ale ľudí musíme milovať. Či nie sme všetci Božie deti? Či Pán neprišiel spasiť všetkých? Kto je lepší, a kto je horší? Máme právo súdiť? Máme právo vysielať nenávistné pohľady, slová, urážky k tým, s ktorými nesympatizujeme? Máme právo duchovne zabíjať?Všetci sme prišli na Námestie slobody. Boli sme presne na mieste, kde sme mohli slobodne vyznať, že sme za život. Boli sme v správnom čase na správnom mieste. Nebolo až tak dôležité, že vystavené zelené vlajky rušili organizátorov, ktorí ich vyzývali na stiahnutie. Dôležité bolo, čo mali na nich napísané: Sme za život. Nie proti životu. Za život. Ľudia, všetci ľudia v našom autobuse, i v sprievode, pokiaľ sme s nimi išli, ma veľmi milo prekvapili. Vôbec neútočili, neboli arogantní, nevystatovali navonok svoju moc a postavenie, - tak, ako ich často médiá prezentujú, - práve naopak, vyjadrovali navonok svoju solidaritu s myšlienkou Pochodu, na ktorý sme všetci prišli.Všetci sme boli JEDNO. Jedno slovo, jedno telo, jedna myšlienka. Veď aj Pán to tak chce: Aby sme boli zjednotení v láske. Aby sme boli zjednotení v ochrane života. Veď aj táto strana sa pričinila predkladaním zákona do NRSR za život. Preto nebola včera na nesprávnom miete. Bola tam, lebo tam patrí. V jej sprievode išlo mnoho rodín s deťmi, no najmä mladých ľudí, nielen mužov, ale i žien, ktorí možno v iných stranách chýbajú. Tešme sa s nimi, že nás spája jeden cieľ, jedna viera, jeden úmysel.Verím, že to, že som mohla s nimi spoločne cestovať, malo tak byť. Božie cesty sú nevyspytateľné. Veď všetci sme Jeho deti.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

KDH žiada štátnu volebnú komisiu o zmenu rozhodnutia o M. Lexmann
Pražská kaviareň sa snaží o uzákonenie volieb zo zahraničia
Diskusia o celoročnom čase ešte prebehne
B. Bugár: Tento parlament je najhorší od mečiarovských čias
Lídri KDH a PS/Spolu budú v piatok pokračovať v rokovaniach o…
Medzi kandidátmi na ústavných sudcov sú aj R. Fico a R. Procházka

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.