Po 400 rokoch sa na zámok vracia svätoštefanská koruna

0 12. september 2018, zdroj: TASR
12. september 2018
zdroj: TASR
Do Slovenskej národnej galérie (SNG) so sídlom na Zvolenskom zámku prichádza výstava o otcovi Európy - Karolovi Veľkom. Okrem množstva historických exponátov sa po 400 rokoch na zámok vracia svätoštefanská koruna v podobe dokonalej kópie.
svätoštefanská koruna

Po Bratislave a Košiciach je to prvýkrát, čo táto výstava prichádza na stredné Slovensko, priamo do Zvolena. Na jej príprave sa podieľali odborníci z Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Talianska. 
      „Pre potreby zvolenskej výstavy bola spracovaná nová časť venovaná strednému Slovensku s akcentom na Zvolenskú kotlinu a na mesto Zvolen, ktoré je tu vnímané v širších európskych súvislostiach. Venujeme sa historickým regiónom Hont, Novohrad, Gemer, Malohont, Zvolen a Tekov so zreteľom na počiatky mesta Zvolen,“ priblížil Peter Baxa z Pamiatkového úradu SR, ktorý je hlavným organizátorom podujatia. 
      „Výstava je na jednej strane zameraná na obdobie 9. – 11. storočia, teda obdobie európskeho včasného stredoveku, keď vzniká súčasná Európa. Zároveň sa snaží primať návštevníka k zamysleniu nad tým, čo nás s takým dávnym obdobím spojuje. Je výzvou na diskusiu, ktorá dáva minulosti súčasný zmysel, pričom sa sústreďuje na vzájomné pôsobenie pamäti, identity a miesta,“ uviedol Baxa. 
      Hlavnou metódou spracovania jednotlivých častí výstavy je koncept jednoty v rozmanitosti, ktorý sa stal mottom Európskej únie a bol do európskych dokumentov začlenený tzv. Rímskou zmluvou v roku 2004. „Návštevník sa tak sám môže zamyslieť nad tým, čo máme pri vnímaní histórie a kultúrneho dedičstva spoločné a v čom môžeme nájsť odlišnosti medzi jednotlivými regiónmi a ich kultúrami,“ dodal Baxa. 
      K najzaujímavejším exponátom, ktoré uvidia návštevníci výstavy, patrí kolekcia nálezov z okolia Nitry z obdobia 9. – 10. storočia, kolekcia šperkov z hrobových výbav z Pražského hradu, z hradiska Libice, slávny kniežací hrob zo Zemplína a z lokálneho dedičstva: súbor exponátov z Pustého hradu, hradiska v Môťovej a včasnoslovanských sídlisk zo Zvolena a regiónu. „Výstava je výnimočná aj tým, že po štyroch storočiach prináša na Zvolenský zámok ako jeden z exponátov svätoštefanskú korunu, ktorá tu bola uložená v rokoch 1619 – 1621,“ uviedla riaditeľka SNG Zvolenský zámok Erika Trnková.
      Súčasťou výstavy, ktorá potrvá takmer tri mesiace, bude aj sprievodný program. Bude to napríklad cyklus prednášok pod názvom Výpravy do čias barbarskej Európy. V mesiaci október a december bude SNG Zvolenský zámok pokračovať vo festivale Zámok bez zámkov. „Výstava ovplyvní zameranie podujatí v rámci tohto festivalu, ktoré budú venované histórii, obdobiu raného stredoveku, respektíve archeologickým výskumom v okolí Zvolena. Zároveň sú pripravené animačné programy a tvorivé dielne pre školy všetkých stupňov, ako aj sobotné tvorivé dielne pre rodiny s deťmi v rámci Sobotnej bašty na zámku,“ doplnila Trnková. V piatok 14. 9. sa na Zvolenskom zámku uskutoční konferencia na tému Stredné Slovensko v stredoveku: vývoj osídlenia regiónu pred udelením mestských privilégií mestu Zvolen.
      Výstava Dedičstvo Karola Veľkého bude pre verejnosť sprístupnená v priestoroch SNG Zvolenský zámok od 14. septembra do 9. decembra 2018. Oficiálne otvorenie bude 13. septembra.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Hrá to na city. Dcéra plakala, keď som povedal, že mi hrozí 7…
Eurovoľby 2019: Rozhovor s lídrom SMK Pál Csákym
Slováci už SNS neveria! Andrejovi Dankovi vyčítajú aj provokácie…
Do novej voľby ústavných sudcov je zatiaľ navrhnutých šesť…
V Bratislave predstavovali nových europoslancov. Uhríka a…
Slovenské pramene: Prameň v Buzici postaví na nohy každého…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.