Podvod s klesajúcou nezamestnanosťou?

0 3. január 2019, Július Vonkomer, foto a zdroj: TASR
3. január 2019
Július Vonkomer, foto a zdroj: TASR
Už dlhú dobu nás kŕmia médiá výrokmi vládnych politikov o zázračne klesajúcej miere nezamestnanosti. Opozícia hrá túto hru spolu s koalíciou a vôbec nespomína, že realita je úplne iná.
Minister Ján Richter (Smer-SD)

Naposledy sa nám takto pochválil minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter v decembri, krátko pred Vianocami 20. 12. 2018. Dovolím si citovať z oficiálnej stránky ministerstva:

„Aj november priniesol ďalší pokles miery nezamestnanosti. Evidovaná sa znížila o 0,14 p.b. a dosiahla 5,09 % a celková miera klesla o 0,08 p.b. na 6,27 %. Na trh práce odišlo z evidencie viac ako 2-tisíc ľudí, najmä mladých a dlhodobo nezamestnaných. Zamestnávatelia stále ponúkajú viac ako 80-tisíc voľných pracovných miest.

Takto nám je podávaná z dielne ministerstva lož. Netvrdím, že si celú správu vymysleli, čerpajú z údajov štatistického úradu Slovenskej republiky. Aj tam je doslova napísané, že v 1. až 3. štvrťroku 2018 nezamestnanosť medziročne klesla o 19,4 % na 183,6 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa znížila o 1,6 p. b. na 6,7 %.

Ako sa teda opovažujem tvrdiť, že minister nám klame, ak čísla sedia? Stačí čítať čo je na stránke štatistického úradu napísané pod čiarou: definícia nezamestnanosti je v súlade s Nariadením komisie (ES) č. 1897/2000. Čo je táto záhadná komisia ES a čo nám toto nariadenie vraví?

Úradníckou byrokratickou rečou toto:/p>

ícia>

1. V súlade s normami ILO, ktoré sa prijali na 13. a 14. Medzinárodnej konferencii štatistikov práce (ICLS) pre účely výberového zisťovania pracovných síl spoločenstva, nezamestnané osoby sú osoby vo veku od 15 do 74 rokov a ktoré:

a) boli bez práce počas sledovaného týždňa, t. j. nemali prácu a ani neboli v práci (jednu alebo viac hodín) v platenom zamestnaní alebo neboli samostatne zárobkovo činný;
b) sú v súčasnosti práceschopní, t. j. schopní pracovať v platenom zamestnaní alebo byť samostatne zárobkovo činní do dvoch týždňov, ktoré nasledovali po sledovanom týždni;
c) aktívne hľadali prácu, t.j. podnikli konkrétne opatrenia štyri týždne pred koncom sledovaného týždňa.

Pre účely odseku 1 písm. c) sa za konkrétne opatrenia považuje nasledovné:

- byť v kontakte s úradom práce s cieľom nájdenia práce, bez ohľadu na to, na koho podnet (obnovenie registrácie z administratívnych dôvodov sa nepovažuje za aktívne opatrenie),
- byť v kontakte so súkromnou personálnou agentúrou (agentúra na dočasnú prácu, firma, ktorá sa špecializuje na ľudské zdroje atď.) na účel hľadania práce,
- uchádzanie sa o prácu priamo u zamestnávateľov,
- informovanie sa medzi priateľmi, príbuznými, odbormi atď. s cieľom nájdenia práce,
- podávanie inzerátov alebo odpovedanie na pracovné ponuky,
- sledovanie pracovných ponúk,
- účasť na vstupných skúškach a pohovoroch,
- hľadanie pozemku, priestorov alebo vybavenia,
- žiadanie o povolenia, licencie alebo finančné zdroje.

Nič pre normálneho človeka, tak to preložím do ľudskej reči. Ako nezamestnaný ste v štatistike vedený len ak ste evidovaný na úrade práce a nie ste na „PN“. Ako fungujú úrady práce som spoznal na vlastnej koži, keď som mal ako regionálny riaditeľ na starosti aj nábor nových zamestnancov. Samozrejme, spolupracoval som aj s okresnými úradmi práce. Tak som spoznal, ako tieto úrady pracujú a ako pomáhajú ľuďom. Ja som ponúkal jednoduchú prácu pre našu firmu, ale za minimálnu mzdu. Z úradu práce z jedného okresu mi posielali na prácu ľudí do vedľajšieho okresu. Mzda by im hádam ani na cestovné náklady nebola stačila. Ak by oni sami túto ponuku neprijali, tak by ich okamžite z evidencie vyhodili. Takto to funguje. A podobných chytákov je na nezamestnaných viac. Ja som tým nešťastníkom dával na tie papieriky, čo so sebou nosili, razítka s rôznymi výhovorkami, ako nedostatočná prax, aby ich z úradu nevyhodili.

Aká je teda skutočná nezamestnanosť? Miera zamestnanosti osôb vo veku 20 - 64 rokov za 3. štvrťrok je 72,7%. To znamená, že približná nezamestnanosť je 27,3%? Kde sa stratilo 21,03% obyvateľstva? Zrejme strávim ešte ďalšie hodiny nad tabuľkami Štatistického úradu Slovenskej republiky, aby som sa dopátral k reálnym číslam.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Mimovládka prehrala spor vo veci segregácie rómskych detí na ZŠ…
Most-Híd nepôjde do volieb v koalícii s SMK
Podľa Asociácie nemocníc by nedostatok zdravotníkov mohol…
Z. Čaputová predstavila prvých ľudí z tímu, sú nimi M. Leško, J…
Most-Híd sa v koalícii cíti normálne
Nechcelo sa im po víkende do práce? Prázdna sála NR SR a…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.