Pol roka bez príjmu. Príbeh pani Jarmily

0 27. apríl 2019, J. Murgašová
27. apríl 2019
J. Murgašová
Do redakcie Prehľadu správ prišla žiadosť o pomoc, ktorú nám adresovala istá zdravotná sestra, pracujúca v Univerzitnej nemocnici Bratislava.
Na snímke pani Jarmila M.

Do redakcie Prehľadu správ prišla žiadosť o pomoc, ktorú nám adresovala istá zdravotná sestra, pracujúca v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

„Prosím Vás o pomoc pre bývalú kolegyňu... Je onkologickou pacientkou... pol roka žije bez akéhokoľvek príjmu... Nemôžem sa pozerať na to ako je donútená predávať vlastné oblečenie sestričkám v nemocnici, aby si mohla kúpiť aspoň základné lieky.“ V liste zdravotná sestra ďalej popisuje príbeh Jarmily, ktorý znie ako katastrofický scenár z filmu a nie ako realita.

Vybrali sme sa preto za pani Jarmilou osobne aby sme zistili podrobnejšie informácie.

Pani Jarmila Mokrá pracovala 25 rokov ako rádiologická technička v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda. Krátko po tom, ako si nahmatala na prsníku hrčku, sa jej život zmenil na peklo. Aby toho nebolo "málo", k ťažkému ochoreniu sa pridružili aj ďalšie diagnózy. Jarmila náhle prišla o zuby, zhoršil sa jej zrak a tak sa začal boj so zákernou rakovinou, ktorú sprevádza každodenný boj o prežitie.

Po roku práceneschopnosti jej zamestnávateľ navrhol, aby podala výpoveď. Pani Jarmila však stále nemala vypísané papiere k žiadosti o invalidný dôchodok, ktoré jej z neznámych príčin obvodná lekárka odmietala vypísať. Pani Mokrá uvádza, že obvodná lekárka sa k nej od začiatku správala neúctivo. Neustále sa vyhovárala, že nemá čas a tak si musela nájsť nového obvodného lekára. Vďaka tomuto prístupu pani doktorky sa proces so žiadosťou o pomoc na kompetentných miestach znova predĺžil a pani Jarmila ostala 6 mesiacov bez akejkoľvek podpory. Hľadala pomoc kde sa dalo, avšak na jej veľké prekvapenie jej miesto pomoci, prišli rozvodové papiere. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ale uviedlo, že sa jedná o štandardný postup pri posudzovaní žiadosti v hmotnej núdzi. Pani Jarmila sa však rozvádzať nechce a verí, že časom sa vzťah s jej manželom vráti do „starých koľají“ a manželstvo zachovajú.

Bez peňazí, s maloletým synom, každodennými vyčerpávajúcimi vybavovačkami u lekárov, bola napokon onkologická pacientka nútená podať zamestnávateľovi žiadosť o preradenie na inú pracovnú pozíciu. Zamestnávateľ jej však žiadnu neponúkol a vyhrážal sa jej výpoveďou.

Karcinóm prsníka Jarmila nepokladá za náhodné ochorenie ba priam je presvedčená, že sa jedná o chorobu z povolania nakoľko sa vyskytla u ďalších troch kolegýň, ktoré robili v tretej rizikovej kategórii ionizačného žiarenia. „Jedna kolegyňa už žiaľ ochoreniu podľahla,“ opisuje pani Jarmila. Ďalej uvádza, že sa podrobila genetickým testom, ktoré nepreukázali, že by sa v jej prípade jednalo o dedičné ochorenie a preto žiada o prešetrenie bezpečnosti práce na jej pracovisku.

Nemocnica sa však bráni, že nevie o ďalších prípadoch ochorenia na danom pracovisku a všetci zamestnanci kliniky sú sledovaní, majú dozimetre, ktoré prekročenie žiarenia neukázali.

Zamestnávateľ jej miesto poskytnutia pomoci, zavrel dvere pred očami a tak podporu musela hľadať inde. Podľa slov pani Jarmily jej istá televízia na naliehanie kolegýň sľúbila pomoc po odvysielaní reportáže o jej vážnej situácii, no dodnes sa jej pomoci nedostalo. Podporujú ju sestričky z nemocnice, ktoré jej robia finančné zbierky po oddeleniach a ktoré údajne oslovili aj politické strany so žiadosťou o pomoc pre Jarmilu. Finančnú pomoc jej podľa našich informácií poskytla len Ľudová strana Naše Slovensko. Pani Jarmila sa nám ďalej zverila, ako jej Liga proti rakovine, do ktorej roky aj sama prispievala, odmietla podať pomocnú ruku. Čerešničkou na torte v odmietnutí pomoci, bolo dychvyrážajúce stanovisko sociálnej poisťovne, ktorá žiadateľke poslala vyrozumenie, v ktorom sa píše, že sociálna poisťovňa nie je jediným platiteľom dôchodkov. Inak povedané, pani Jarmila sa môže obrátiť na: Policajný zbor Slovenskej republiky, Slovenskú informačnú službu, Národný bezpečnostný úrad, Zbor väzenskej a justičnej stráže, Hasičský a záchranný zbor, Horskú záchrannú službu, colníkov, profesionálnych vojakov, ktorí sú tiež poskytovatelia dôchodkov.

Nakoľko nám osud pani Jarmily nie je ľahostajný, uvedomujúc si, že nikdy nevieme, kedy aj nás zasiahne trpká príchuť pravdy o tom, že náš vlastný štát sa nedokáže postarať o svojich ľudí, rozhodli sme sa osloviť dobrých ľudí a zmierniť tak krutý osud pani Jarke.

Prihliadnuc na nedávnu udalosť, kde sa dokázalo zmobilizovať množstvo ľudí a posielať finančné príspevky na účet kandidátke na prezidentku verím, že sa nájdu dobrí ľudia, ktorí sa dokážu spojiť a pomôcť tam, kde nepotrebuje niekto 10 tisíc eur denne na reklamu ale pár eur na to, aby si mohol kúpiť jedlo, lieky a nežil v neustálom strachu o to, čo bude zajtra.

S vedomím pani Jarmily, zverejňujem jej číslo účtu, na ktorý jej môžete zaslať finančnú podporu.

SK65 1100 0000 0080 1011 1894

Srdečná vďaka!

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

A je po hrdinovi. Antifašista, ktorý napadol Líviu, žiada o…
Vojenské lesy a majetky SR rekonštruujú pietne miesto na vrchu…
Voľba kandidátov na sudcov ÚS má byť tajná, občianske iniciatívy…
Sagan, Kuffa a iné známe mená na kandidátke kotlebovcov
Zrada u Kotlebu? V poslaneckom klube ich je po novom už len…
Kotlebovci vyhrali súd, míting v Trenčíne bude

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.