Polícia, prokurátor či súdy zrejme nebudú musieť riešiť aj anonymné podania

10. október 2018, zdroj: TASR
10. október 2018
zdroj: TASR
Orgány činné v trestnom konaní a súdy zrejme nebudú musieť vybavovať aj anonymné podania a také, ktoré sú označené nepravdivými, neúplnými alebo neoveriteľnými údajmi o totožnosti odosielateľa. Týkať sa to má aj anonymných trestných oznámení. Návrh koaličných poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd v novele Trestného poriadku v stredu odobril Výbor pre obranu a bezpečnosť Národnej rady (NR) SR. Ak ju na októbrovej schôdzi schváli aj parlament, novela vstúpi do účinnosti od nového roku.
Takto budú končiť oznámenia.

Toto opatrenie podľa predkladateľov prispeje k zefektívneniu činnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov aj k ochrane práv a zákonom chránených záujmov dotknutých osôb pred šikanóznymi anonymnými podaniami. Poslanci pripomínajú, že prokurátor je v súčasnosti povinný stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel, ak zákon, medzinárodná zmluva vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom alebo rozhodnutie medzinárodnej organizácie neustanovujú inak.
      "Účelom tejto novely Trestného poriadku je posilniť vlastnú rozhodovaciu činnosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov pri rozhodovaní o anonymných podaniach," dopĺňajú koaliční poslanci. Prijatím zmeny sa podľa poslancov eliminuje "zbytočná zaťaženosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov vybavovaním rôznych neopodstatnených anonymných podaní".
      Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) ešte pri predkladaní návrh nepovažovala za užitočný ani zmysluplný. Stále podľa nej musí platiť, že policajt začne trestné stíhanie aj v prípade, ak sa dozvie o skutočnostiach, ktoré odôvodňujú jeho začatie, aj inak ako z trestného oznámenia. Novela podľa Žitňanskej môže priniesť neistotu, kedy sa podaním zaoberať a kedy nie.
      Policajné prezídium uviedlo, že oznámenia, ktoré sú anonymné, zvyšujú záťaž orgánov činných v trestnom konaní. Je to spojené s množstvom úkonov, ktoré by sa nemuseli vykonávať, ak by boli podané zákonom upraveným spôsobom. Prezídium tiež hovorí, že ak by Trestný poriadok anonymné podanie neumožňoval, polícia by sa i tak všetkými anonymnými podaniami zaoberala, ako sa nimi zaoberá aj v súčasnosti.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Exsiskára Ľ. Kosíka prepustili z väzenia v Mali
Porušenie volebného moratória môže viesť aj k zneplatneniu…
Stanovisko Ministerstva obrany SR k vyjadreniam generála Macka
Je znepokojujúce,že medzi zadržanými v Kolárove sú osoby spájané…
Kabinet schválil zabezpečenie jesenných komunálnych volieb
Prípad vraždy právnika E. Valka vrátila prokuratúra…