Poslanci sa vyjadrujú k ratifikácii Istanbulského dohovoru. ĽSNS a SNS sú proti, SaSka za

0 28. marec 2019, J. Murgašová
28. marec 2019
J. Murgašová
Tretí rokovací deň 43. schôdze Národnej rady SR poslanci otvorili uznesením NR SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). S týmto návrhom prišiel podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška, ktorý žiada vládu, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. Prinášame vám vyjadrenia poslancov Poliačika, Uhríka, Verešovej, Dostála a Zelníka, ktoré odzneli počas rozpravy k tomuto návrhu.
Istanbulský dohovor - ochrana žien pred násilím alebo trójsky kôň gender ideológie?

Tretí rokovací deň 43. schôdze Národnej rady SR poslanci otvorili uznesením NR SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). S týmto návrhom prišiel podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška, ktorý žiada vládu, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. Prinášame vám vyjadrenia poslancov Poliačika, Uhríka, Verešovej, Dostála a Zelníka, ktoré odzneli počas rozpravy k tomuto návrhu.

Martin Poliačik (nezaradený, kandidoval za SaS) v reakcii na predkladateľa: „Ja pevne dúfam, že vláda už nepodnikne žiadne kroky, ktoré by spôsobili medzinárodnú hanbu Slovenskej republike, že vláda sa bude naďalej zaoberať svojimi vlastnými konfliktami, bude sa rozpadať ako sa rozpadala posledné mesiace, že reálne sa nebude starať o to, čo Slovákov trápi a že sa rozpadne čo najskôr aby ju nahradila nejaká modernejšia, progresívna, dobrá vláda, ktorá presne tieto typy krokov zastaví. Čo reálne potrebujeme na Slovensku spraviť, je prihlásiť sa k medzinárodným dohovorom, ktoré ochraňujú ľudské práva.“

Anna Verešová (OĽANO) apelovala na nejasnosti, ktoré vznikli včera na zasadnutí výboru pre ľudské práva. „Pýtali sme sa, či je to naozaj STOP Istanbulskému dohovoru alebo nie. Predkladateľ nám to nedokázal dostatočne vysvetliť.“ Podľa Verešovej nie je pravdou, že SNS ide naozaj zastaviť Istanbulský dohovor.

Milan Uhrík (ĽS Naše Slovensko): „Istanbulský dohovor v tomto ponímaní sa snaží ako keby vykopnúť otvorené dvere. To znamená, snaží sa zabrániť legalizácii násilia na ženách, hlavne na deťoch, pričom všetky tieto veci sú už podľa našej legislatívy trestné.“ Ďalej poslanec vyslovil myšlienku, v ktorej sa zaoberá skutočným problémom Istanbulského dohovoru a nie tým, čomu sa snaží predchádzať (domáce násilie, násilie na ženách, deťoch). „Problém Istanbulského dohovoru je podsúvanie gender ideológie, ktorú sa nenápadne snaží popri tej dobrej veci vsunúť do spoločnosti. Gender ideológia vychádza z predpokladu, že biologické, fyzické pohlavie a rod sú navzájom oddelené a nesúvisiace veci. Že jednoducho spoločnosť si len vymyslela isté role muža a ženy a tieto nijako nesúvisia s tým, či človek je fyzicky chlap alebo je fyzicky žena. Podľa Istanbulského dohovoru sú tieto stereotypy zdrojom utláčania aj žien. A preto Istanbulský dohovor v článku 12 píše, že zmluvné strany prijímajú opatrenia podporujúce zmeny spoločenských a kultúrnych moduloch správania sa žien a mužov s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a všetky ostatné zvyklosti, ktoré sú založené na myšlienke podriadenosti žien alebo na stereotypných roliach mužov a žien. To znamená, že aj obraz rodiny kde mama je starostlivá matka a muž je živiteľ - ochranca rodiny je v podstate stereotypný obraz.“ Na záver svojho vystúpenia Uhrík prehlásil, že Slováci môžu jednoznačne počítať s hlasmi poslancov ĽS Naše Slovensko pri odmietnutí Istanbulského dohovoru.

Ondrej Dostál (SaS): „Ja osobne si myslím, že Istanbulský dohovor je dobrá vec a Slovenská republika by ho mala ratifikovať.“

Štefan Zelník (SNS): „Ja si myslím, že všetci, ktorí sme tu v sále ale aj na Slovensku a v civilizovanej Európe súhlasíme s tým, že treba zastaviť násilie na ženách a náš právny poriadok, ako to už viacerí povedali, túto problematiku rieši. Ja by som chcel zacitovať kolegu Sulíka, ktorý hlasoval za Istanbulský dohovor, ktorý sa opiera o zákaz nútených manželstiev, zákaz manželstiev detí a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov. Ja sa pýtam k čomu sa chceme hlásiť my? K tomu sa môže hlásiť Saudská Arábia, Somálsko a ďalšie moslimské krajiny. U nás predsa takéto nikdy nebolo a nie je!“ Zároveň vyslovil obavu, že autori Istanbulského dohovoru to urobili veľmi rafinovane pod rúškom zákazu násilia na ženách, s ktorým samozrejme všetci súhlasíme. Rafinovane tak zakomponovali aj ďalšie články a to je práve článok 12 a 14, ktorý hovorí o nezmyselnej rodovej rovnosti. Poukázal na skutočnosť, kde v Anglicku, keď sa narodí dieťa, vám dávajú „chrobáka do hlavy“, že to lekár vám určil pohlavie chlapec alebo dievča, ale vy si môžete slobodne zvoliť!“ Dodal, že diskutovať môžeme o čomkoľvek ale to, že 2+2 sa rovná 4 je jednoducho fakt.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Eurovoľby 2019: V EP má byť päť strán, prvé PS-Spolu, druhý je…
M. R. Štefánik: Komiks, ktorý má predstaviť Štefánika mladým,…
Pellegrini navštívil SIS, hovorili o Slovensku i situácii na…
Súčasťou Dňa otvorených dverí Národnej rady SR bude aj výstava
Volebná kampaň pred druhým kolom volieb sa skončila, plynie…
Kiska vymenoval predsedu, podpredsedu a nových sudcov ÚS

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.