Pozor, európske deti ohrozuje nedostatok pohybu! Slovensko tentokrát nedopadlo najhoršie
0 23. november 2019, Karol Šťastný
Uvedená správa WHO je založená na dátach z roku 2016 o 1,6 milióna mladých ľuďoch zo 146 krajín sveta. V priemere nedostatočnú fyzickú aktivitu podľa nej vyvíja 80 percent detí a mladistvých od 11 do 17 rokov. Horšie sú na tom ešte dievčatá, u ktorých je priemer 85 percent. U chlapcov činí 78 percent. Podľa autorov štúdie má rozdiel v aktivite chlapcov a dievčat v mnohých krajinách kultúrne dôvody. Len v štyroch krajinách sveta sa dievčatá pohybujú viac ako chlapci. Sú to Tonga, Samoa, Zambia a Afganistan.
Slovensko je na tom podľa štúdie o niečo menej zle ako svetový priemer. V rámci regiónu strednej a východnej Európy sme dokonca s priemerom 71,5 percenta dosiahli najlepšie výsledky (nedostatkom pohybu je u nás ohrozených 65,5 percenta chlapcov a 78 percent dievčat).
Najhoršia je situácia v Južnej Kórei, kde svoje zdravie nedostatočným pohybom ohrozuje 94 percent maloletých, najlepšie na tom sú mladí v Bangladéši (66 percent).
V niektorých častiach sveta má podľa štúdie vplyv na aktivitu mladých tiež bezpečnostná situácia.
Podľa WHO má fyzická aktivita množstvo zdravotných výhod. Zlepšuje kondíciu srdca, pľúc a svalov, zdravie kostí a priaznivý vplyv má tiež na váhu. Dospelým WHO odporúča aktívny pohyb najmenej 150 minút týždenne.