Právo na odlišnosť akejkoľvek menšiny rešpektujem, ale právo väčšiny nikdy nespochybním!

0 22. august 2020, J. Murgašová
22. august 2020
J. Murgašová
Otázky: „Kto sme?“, „Kým chceme byť?“ znejú v našej spoločnosti čoraz hlasnejšie. Je jasné, že náš rast a progres nie je možný bez duchovného, kultúrneho a národného sebaurčenia, pretože inak nebudeme môcť odolávať vnútorným a vonkajším tlakom, výzvam a nebudeme môcť uspieť ani v globálnej konkurencii. A dnes sme svedkami nových rozmerov tejto konkurencie.
Ilustračné foto.

Otázky: „Kto sme?“, „Kým chceme byť?“ znejú v našej spoločnosti čoraz hlasnejšie. Je jasné, že náš rast a progres nie je možný bez duchovného, kultúrneho a národného sebaurčenia, pretože inak nebudeme môcť odolávať vnútorným a vonkajším tlakom, výzvam a nebudeme môcť uspieť ani v globálnej konkurencii. A dnes sme svedkami nových rozmerov tejto konkurencie.

Hlavnými smermi dnešnej konkurencie sú ekonomicko-technologické a ideologicko-informačné. Vyhrocujú sa tiež vojenské konflikty. Svet sa stáva tvrdším, miestami je odmietané nielen medzinárodné právo, ale dokonca aj elementárna slušnosť. „Bráni“ nás NATO - čo sa týka vojenskej, technologickej a ekonomickej oblasti, Slovensko dosiahlo bod mrazu. Ostala nám však ešte jedna hlavná oblasť, ktorá bude rozhodovať o úspechu Slovenska v budúcnosti a tou je kvalita ľudí, kvalita spoločnosti, duchovná a mravná. Veď nakoniec, ako ekonomický rast a prosperita, tak aj geopolitický vplyv sú odvodené od stavu samotnej spoločnosti, od toho, ako občania tej či onej krajiny cítia svoju jednotu, nakoľko sú zakorenení vo svojej histórii, v hodnotách a tradíciách, nakoľko ich spájajú spoločné ciele a zodpovednosť. V tomto zmysle je pre Slovensko otázka získania a upevnenia národnej identity naozaj zásadná vec.

Slovensko dnes zažíva okrem iného objektívny tlak globalizácie na svoju národnú identitu. Výsledkom je ničivý úder do kultúrneho a duchovného kódu národa kde sa stretávame s porušením tradícií a jednoty histórie, demoralizáciou spoločnosti, deficitom dôvery a zodpovednosti. Práve tieto údery majú korene v mnohých naliehavých problémoch, ktorým čelíme. Napokon otázka zodpovednosti je jednou zo základných, a to nielen v práve, ale aj v každodennom živote.

Zrejme u nás po roku 1990 vznikol dojem, že nová národná ideológia, ideológia rozvoja, sa narodí sama od seba. Štát, moc, intelektuálna a politická trieda sa takmer vyradili z tejto práce, tým skôr, že stará oficiálna ideológia po sebe zanechala nepríjemný pocit. A práve preto sa všetci báli čo i len dotknúť tejto témy. Okrem toho, absencia národnej idey na základe národnej identity bola výhodná pre elity, ktoré dávali prednosť krádežiam a vývozu kapitálu pred spojením svojej budúcnosti so zemou, kde tie peniaze získala.

Prax však ukázala, že nová národná idea sa nerodí a nevyvíja podľa trhových pravidiel. Dištancovanie štátu a spoločností od tohto problému neprináša výsledky, rovnako ako mechanické kopírovanie cudzích skúseností. Vonkajšie pokusy ovládnuť Slovensko, neboli prijaté prevažnou väčšinou nášho národa, pretože túžba po nezávislosti, duchovnej, ideologickej a vonkajšej suverenite je neoddeliteľnou súčasťou nášho národného charakteru. Mimochodom, tento prístup nefunguje aj v mnohých ďalších krajinách. Našťastie sú preč časy, kedy hotový model usporiadania sociálneho zriadenia mohol byť nainštalovaný v inom štáte ako počítačový program.

Každý triezvo zmýšľajúci človek chápe, že identita, národná idea nám nemôže byť vnútená zhora napr. z EÚ a nemôže byť vybudovaná na základe ideologického monopolu. Takáto konštrukcia je veľmi nestabilná a zraniteľná a že v modernom svete nemá žiadnu budúcnosť, vieme aj z vlastnej skúsenosti.

Ďalšie vážna výzva pre identitu Slovenska je spojená s udalosťami, ktoré prebiehajú vo svete. Sú tu vonkajšie politické a morálne aspekty. Vidíme, ako väčšina euroatlantických krajín fakticky ide cestou odmietania svojich koreňov, vrátane kresťanských hodnôt, ktoré tvoria základ západnej civilizácie. Popierajú sa morálne zásady a akákoľvek tradičná identita: národná, kultúrna, náboženská, alebo dokonca pohlavná. Robí sa politika, ktorá radí na rovnakú úroveň veľkú mnohodetnú rodinu a partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, vieru v Boha a vieru v Satana. Výstrelky politickej korektnosti idú tak ďaleko, že už sa vážne hovorí o registrácii strán, ktorých cieľom je podpora pedofílie. Ľudia v mnohých európskych krajinách sa boja alebo hanbia hovoriť o svojej náboženskej príslušnosti. Rušia sa a premenovávajú sa sviatky, aby hanblivo schovali podstatu týchto sviatkov - ich morálny základ. Tento model sa agresívne snažia vnútiť celému svetu. Som presvedčená, že to je priama cesta k degradácii a primitivizmu či k hlbokej demografickej a morálnej kríze.

Čo iné by mohlo byť väčším svedectvom o morálnej kríze ľudskej spoločnosti, ako strata schopnosti sebareprodukcie? V súčasnosti už nie sú takmer všetky vyspelé krajiny schopné reprodukovať sa, dokonca ani s pomocou migrácie. Bez hodnôt tkvejúcich v kresťanstve či iných svetových náboženstvách, bez štandardov morálky, ktoré sa formovali tisíce rokov, ľudia nevyhnutne stratia svoju ľudskú dôstojnosť. My považujeme za prirodzené a správne hájiť tieto hodnoty. Je potrebné rešpektovať právo akejkoľvek menšiny na odlišnosť, ale tak isto právo väčšiny by nemalo byť spochybňované.

V neposlednom rade sme svedkami pokusu nejakým pochybným spôsobom oživiť zjednodušený model unipolárneho sveta, zničiť inštitút medzinárodného práva a národnej suverenity. Takýto unipolárny, zjednodušený svet nepotrebuje suverénny štát, potrebuje len vazalov. V historickom zmysle, je to odmietnutie svojej tváre, odmietnutie rozmanitosti sveta daného Bohom a prírodou.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Kotlebu vedia súdiť okamžite, je ale on problémom, prečo je…
Matovič a jeho ďalšia hviezdna tlačovka
V Nemecku maskovaní páchatelia napadli členov protiimigrančnej…
Komentár: Kto sa to vlastne dostal do Europarlamentu?
Kde je chyba?
Vyjadrenie manželov Mikovčákovcov k škandálu z minulosti:…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.