Predseda parlamentu otvoril diskusiu o nenávistných prejavoch na internete

0 21. jún 2018, Kancelária NR SR
21. jún 2018
Kancelária NR SR
Národná rada SR a izraelský Knesset spoločne organizujú tematický medzi-parlamentný seminár, ktorý sa venuje predovšetkým možnostiam zákonodarcov prispieť k úsiliu efektívne čeliť výzvam v kybernetickom priestore, predovšetkým čo sa týka ochrany súkromia a zodpovednosti za aktivity na sociálnych sieťach. Odbornú konferenciu otvoril predseda NR SR Andrej Danko, ktorý o tejto téme rokoval už pred rokom s predsedom Knessetu pánom Edelsteinom. Na základe týchto rokovaní sa koná veľmi potrebná diskusia na odbornej platforme o nebezpečenstvách kybernetického priestoru.
Danko Knesset

Predseda parlamentu Andrej Danko v úvode zdôraznil, že informačné technológie síce ponúkajú nové moderné možnosti a sú našou nevyhnutnosťou, ale zároveň tieto možnosti prinášajú aj nové riziká. Od krádeže údajov, cez podvody, hospodársku kriminalitu, ohováranie, urážky, šírenie klamlivých a extrémistických myšlienok až po pokusy o destabilizáciu systémov. „Preto je čoraz intenzívnejšia nevyhnutnosť hľadať spôsob ako dosiahnuť počítačovú bezpečnosť, vrátane zavedenia legislatívy, ktorá by už spomenuté negatívne javy obmedzila.“

Táto téma je aktuálna v celej Európskej únii. Technologické inovácie pribúdajú neuveriteľným tempom, aj metódy fungovania v digitálnom svete sú čoraz sofistikovanejšie. Preto sa stále častejšie otvárajú otázky našej bezpečnosti. „Sme svedkami prejavov rasizmu a xenofóbie. Registrujeme nárast nenávistných prejavov a ich intenzity v prostredí internetu, ktoré v niektorých prípadoch prerastú až do fyzických útokov. Násilie na sociálnych sieťach rastie a dôvodom je aj zaručená anonymita daného človeka. Samostatnou témou je zastrašovanie a násilie mladistvých vo virtuálnej sfére. Žiaľ, aj v našom okolí máme známe obete kyberšikany.“ Upozornil v prejave predseda NR SR Andrej Danko, ktorý zároveň povedal, že táto téma bude kľúčovou aj pre naše predsedníctvo V4, ktoré preberáme od 1. júla. „Slovenská republika je založená na princípoch a hodnotách demokracie, ochrany ľudských práv a tolerancie. Nenávistné prejavy motivované rasovou, etnickou alebo náboženskou neznášanlivosťou nemajú v našom štáte miesto. Preto je našou povinnosťou hľadať nástroje na predchádzanie takýmto prejavom.“
Video si môžete pozrieť na FB stránke tu: https://www.facebook.com/andrejdanko.sk/videos/2108242956055633/

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

J. Hrabko: Čaputová to isté nemá. Účasť v prieskumoch je…
Eurovoľby 2019: Rozhovor s lídrom koalície PS a Spolu - OD…
Amatérsky dokument prináša nové pohľady na Slovenský štát
Používanie zábavnej pyrotechniky bude povolené len dva dni v roku
NR SR: Začalo sa rokovanie k voľbe kandidátov na ústavných sudcov
Ministerstvo životného prostredia sa dištancuje od konania…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.