Prezident Kiska vyjadril pochvalu Pellegriniho vláde, zároveň ale Európu varoval pred Ruskom

12. júl 2018, prezident.sk
12. júl 2018
prezident.sk
Po ukončení prvého kola rokovaní dvojdňového samitu NATO v Bruseli oznámil prezident Kiska prostredníctvom facebooku svoju spokojnosť s priebehom. Následne vyjadril pochvalu nevej Pellegriniho vláde, pričom Európu varoval pred možnou ruskou agresiou.
Prezident Kiska vyjadril po samite NATO pochvalu Pellegriniho vláde, zároveň ale Európu varoval pred Ruskom

Prezidenta Kisku teší,  že nová vláda Petra Pellegriniho potvrdila záväzok Slovenska dávať dve percentá HDP na obranu v roku 2024 a 1,6 percenta HDP v roku 2020. Prezident tiež priznal, že pred summitom mal obavy z vážnych sporov medzi spojencami.  Už úvodné rokovania ale rozptýlili jeho obavy a potvrdili, že členovia Severoatlantickej aliancie túžia po jednote a solidarite.

 

“NAŠA OBRANA BUDE LEPŠIA
Keď som pred štyrmi rokmi nastupoval ako prezident, tak náš rozpočet na obranu sa hýbal mierne pod jedným percentom HDP. Od začiatku som opakoval, že ak sme do Aliancie vstúpili s jasným záväzkom, tak ho treba aj plniť. Tým záväzkom bolo dávať na obranu dve percentá.

Som rád, že nová vláda potvrdila náš záväzok dávať dve percentá HDP na obranu v roku 2024 a 1,6 percenta HDP v roku 2020.

Teší ma, že sa zbavujeme závislosti od starých ruských stíhačiek. Modernizácia ozbrojených síl je nevyhnutná a potrebná.

Nie som odborník na vojenské letectvo, musím len veriť, že ministerstvo obrany vybralo najlepšiu a najefektívnejšiu ponuku. Postup obstarávania musí byť maximálne transparentný.

Ale samotné výdavky na obranu nestačia, ak obyvatelia nebudú mať pocit bezpečia. Aliancia musí jasne ukázať, že dokáže rýchlo a operatívne reagovať, napríklad premiestňovaním vojsk.“ napísal Kiska na svojom facebooku.

 

Rusko ako hrozba?

Prezident Kiska ale zároveň varoval, že samotná debata o vyšších výdavkoch na obranu nestačí, ak obyvatelia nebudú mať pocit bezpečia. Podľa neho sa pobaltské krajiny oprávnene pýtajú, či ich NATO skutočne ubráni, ak sa Rusko rozhodne pre kroky ako na Ukrajine či v Gruzínsku. „Zdôraznil som, že Aliancia musí jasne ukázať, že dokáže rýchlo a operatívne reagovať premiestňovaním vojsk, ak to dokáže Rusko,“ vysvetlil Kiska.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Vyrovnaný rozpočet Slovenska vidí MMF v roku 2020
Výbor má odmietnuť legitimizáciu anexie Krymu návštevami…
Väčšina ľudí si myslí, že komunálni politici presadzujú svoje…
Špecializovaný trestný súd odmietol obžalobu na Mariana Kotlebu
SLOVENSKOM SA ŠÍRI ĎALŠIE KOMPROMITUJÚCE VIDEO S PREDSEDOM SNS…
Počas výročia košickej pobočky AmCham sa diskutovalo o rozvoji…