Priatelia a zmluvy

0 18. marec 2020, René Pavlík, člen združenia Rastic
18. marec 2020
René Pavlík, člen združenia Rastic
Predstava o priateľstve sa líši od prípadu k prípadu. Často sa stáva, že človek ktorého považujeme za priateľa nás v kritickej chvíli sklame. Večná pravda je v ľudovej múdrosti ktorá hovorí, že v núdzi poznáš priateľa.
Ilustračný obrázok.

V živote stretneme mnoho ľudí. Z nich si vytvoríme množstvo známych. Zo známych vznikajú kamaráti, s kamarátov priatelia. Kto nie je naivný vie, že priateľov vo svojom živote spočíta na prstoch jednej ruky. Niekto ani to nie, lebo priateľstvo musí byť vzájomný vzťah. Rozdiel medzi kamarátom a priateľom poznáme naozaj až vo chvíli keď na nás spadne kadibúdka.

Celkom iná situácia vzniká na základe oficiálneho vzťahu - na základe zmluvy. Je mnoho druhov zmlúv, nás však zaujímajú špeciálne medzinárodné zmluvy. Aby takúto zmluvu verejnosť ľahšie strávila používa sa termín Priateľská zmluva o ...niečom. Napríklad o vzájomnej pomoci, o neútočení, o hospodárskej pomoci.

Medzinárodné zmluvy koncipujú tímy odborníkov, kontrolujú tímy právnikov, schvaľujú vlády štátov a prijímajú ich parlamenty zmluvných strán. Prijatie medzinárodnej zmluvy môže trvať aj niekoľko rokov. Ak všetko dobre dopadne, zmluva platí a všetci sú spokojní. K dohode uzavretej na základe zmluvy sa často pridávajú ďalší partneri a spokojnosť narastá. Všetci sú priatelia a všetci si v prípade potreby budú navzájom pomáhať. Naozaj?

O tom či naozaj sa každý presvedčí vo chvíli, keď kadibúdka spadne a všetci sa ocitnú v tom, čo leží pod ňou. Až teraz zúčastnené strany zistia, aký rozdiel je medzi priateľstvom a zmluvou. Až v tej chvíli si uvedomia, že zmluvy platia iba pre slabších, pre menších, pre chudobnejších. Až teraz zistia, že deklarovaná rovnosť medzi štátmi, medzi národmi, medzi rasami, medzi ľuďmi je bohapustá kamufláž, ktorá má hodnotu krmiva pre hydinu.

Práve sme to zažili. Centová banalita. Ochranné pomôcky proti respiračným ochoreniam. Kontajnery najsilnejší partner - Nemecko, zadržal pre seba. Situácia sa musela riešiť až na medzinárodnej úrovni, pričom obchodné zmluvy boli úplne jasné. Švajčiari aj Rakúšania sa ozvali, najslabší partner Slovensko, situáciu pochopil, a ako obyčajne, nesťažoval sa. Zákonný zástupca zrejme zastupoval Tútokrajinu a tá nie je účastníkom žiadnej zmluvy. Ešte že máme Zornicu, väznice a šikovné ruky. Už sa teším na televíznu reklamu - Načo nám je Európska únia.

Prečo sa to opakuje znova a znova? Lebo z nedodržanej zmluvy sa stane nástroj politikov. Tí, za výdatnej pomoci ochotných historikov a mediálnych odborníkov dokážu medzinárodný podraz masám vysvetliť ako nedopatrenie a osobné zlyhanie jednotlivca, najlepšie už nežijúceho. Proste, prekrútia dejiny.

Pravda je iba jedna. Tú skutočnú spoznáme, až keď ju zažijeme. Poznáme zmluvy medzinárodné ale aj naše, takmer domáce. Nemusíme ísť do sveta. Pripomeniem - Pittsburská dohoda, Washingtonská deklarácia, Zákon o zriadení česko-slovenského štátu, Mníchovská dohoda, Vznik SR, Košický vládny program, Vznik druhej ČSR, Vznik federácie Česko - Slovenska a mnoho, mnoho ďalších zmlúv. Historici dokážu dejiny prispôsobiť, a ak treba, aj zo zradcov vyrobiť hrdinov. Všetko vložia do dejepisu a prefarbením klamstva je zrazu "pravda".

Zapnime rádio, televízor, otvorme noviny a hneď zažívame masáž vedomia. Otvorme dejepisy a na vlastné oči vidíme ako politici prostredníctvom odborníkov na komunikáciu masírujú vedomie občanov. Pravda ide prikrčená pred majestátnosťou klamstva. Ak nepoznáš, zažiješ znova.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Je hrozbou pre mier Amerika alebo Rusko? Slováci v tom majú…
Osuský označil Blahu za sprostého luhára
Kandidátka na prezidentku Bohumila Tauchmannová
Martin Klus sa pochválil, že patrí medzi Rotariánov
Prezidentský kandidát Chmelár by zmenil zákon o volebnej kampani
Komentár: Som rád, že som Harabina nevolil

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.