Primátor Sniny zákazom pre kotlebovcov porušil ústavné práva

10. september 2018, Miloš Obilič
10. september 2018
Miloš Obilič
Súd uznal, že primátor Sniny Ing. Štefan Milovčík porušil zákon, keď kotlebovcom v auguste zakázal zhromaždenie.
Kotlebovci v Snine

Zhromaždenie, ktorým chceli kotlebovci upozorniť na agresivitu asociálov, zakázal primátor Sniny pár dní pred jeho uskutočnením a to napriek tomu, že kotlebovci riadne splnili ohlasovacie povinnosti. Mesto Snina svoj krok odôvodnilo tým, že strana ĽS Naše Slovensko čelí pokusu o rozpustenie a že voči zvolávateľovi Milanovi Mazurekovi prebieha trestné stíhanie. Kotlebovci však zákaz nerešpektovali, pretože bol podľa nich nezákonný  a 11. augusta sa stretli pred mestským úradom v Snine spolu so stovkami ľudí. 

Krajský súd v Prešove nakoniec rozhodol, že kotlebovci mali pravdu a že mesto Snina zakázalo zhromaždenie nezákonne. Súd uznal, že primátor svojim rozhodnutím porušil ústavou a medzinárodnými dohovormi garantované práva na slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania. Súd neakceptoval ani námietky voči zvolávateľovi Milanovi Mazurekovi, pričom poukázal prezumpciu neviny. Krajský súd rovnako odmietol argumentáciu, že ĽS Naše Slovensko je extrémistická strana, ktorej rozpustenie momentálne rieši Najvyšší súd s tým, že primátor nemôže vedieť ako tento proces skončí.  

Celý rozsudok tu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Kotlebovci sa pustili do ochrany slovenských škôl
Na margo Kotlebovho obvinenia
Slovensko dostalo pokutu milión eur, zatiaľ
Sme my, občania Slovenska historickými dlžníkmi Izraela? Podľa…
Porušenie volebného moratória môže viesť aj k zneplatneniu…
Manifest na podporu nemeckého jazyka na Slovensku