Profesor Ďurica sa dožíva 94 rokov, jeho knihu o Tisovi vydali nedávno aj v Poľsku

0 13. august 2019, K. Kollár
13. august 2019
K. Kollár
13. augusta 2019 sa dožíva slovenský historik Milan Stanislav Ďurica 94 rokov. Jeho biografiu o prvom slovenskom prezidentovi Jozefovi Tisovi vydali nedávno i v susednom Poľsku.
Profesor Ďurica v dokumente Zakázané svedectvá.

13. augusta 2019 sa dožíva slovenský historik Milan Stanislav Ďurica 94 rokov. Jeho biografiu o prvom slovenskom prezidentovi Jozefovi Tisovi vydali nedávno i v susednom Poľsku.

Milan Stanislav Ďurica sa narodil 13. augusta 1925 v obci Krivany (okres Sabinov). Veľkú časť života prežil v zahraničí obzvlášť v Taliansku. Študoval v Turíne, Ženeve, Lovani a postgraduálne štúdium absolvoval vo Viedni, Padove, Bonne a Kolíne nad Rýnom. Habilitačné konanie úspešne absolvoval v Padove v roku 1961 s prácou Slovensko a jeho vzťahy s Treťou Ríšou (Od Mníchovskej dohody do vypuknutia II. svetovej vojny).

Profesorom teológie sa stal v roku 1956 na Saleziánskej vysokej škole teologickej v padovskej provincii Abano Terme a od roku 1967 pôsobil ako profesor politických a ústavných dejín východoeurópskych krajín.

Zároveň pôsobil aj v Ústredí slovenského katolíckeho študentstva a bol spoluzakladateľom a generálnym tajomníkom Ústredia slovenských katolíckych intelektuálov, členom predsedníctva a neskôr predsedom Slovenského ústavu v Ríme , ako aj redaktorom jeho ročenky „Slovak Studies“.

V súvislosti s prípravami a priebehom Druhého vatikánskeho koncilu bol odborným poradcom (peritus) pápežskej komisie pre disciplínu kléru a laikov. V roku 1969 založil stredisko východoeuropských štúdií (Centro di studi sull'Europa orientale). Založil a redigoval ročenku Inštitútu slovanskej filológie pri Univerzite v Padove, „Il Mondo Slavo“. Bol spoluautorom viacerých encyklopédií vo svete.

Od roku 1993 pôsobil ako profesor Cirkevných dejín na Cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. Na Slovensku sa pričinil o založenie Slovenského historického ústavu v Ríme a Ústavu dejín kresťanstva (1996).

Najznámejšími dielami profesora Ďuricu sú Dejiny Slovenska a Slovákov a Jozef Tiso (1887-1947), Životopisný profil.

Prvá menovaná mala slúžiť ako pomôcka na štúdium v školách, no pod tlakom Európskej únie ju nakoniec ministerstvo na školy neodporučilo (vydanie knihy bolo spolufinancované z európskeho fondu Phare). Kniha Dejiny Slovenska a Slovákov patrá najpriek tomu medzi jedny z najpredávanejších historických kníh od slovenského autora a vyšlo už jej piate vydanie.

Druhá je v súčasnosti najrozsiahlejšou knihou o prvom slovenskom prezidentovi Jozefovi Tisovi. Kniha u nás vyšla už vo štvrtom vydaní a nedávno sa dočkala aj poľského prekladu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Kotlebovci budú opäť bojovať proti zabíjaniu nenarodených detí
Ostrá reakcia poslanca Beblavého: Marxista Blaha je údajne…
Pellegrini- nebudeme v tomto štáte tolerovať žiadnu mafiu
Video: Internetom sa šíri amatérsky filmový dokument o Marianovi…
Poslanec NR SR Andrej Medvecký skritizoval Šeligu, ten pozabudol…
Neser sa, mafiánska banda, starý pes, riťolez, mucko - slovník…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.