Progresívni veriaci chcú spájať veriacich hlásiacich sa k liberálnym hodnotám

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Iniciatíva Progresívni veriaci chce spájať ľudí s názorom, že viera je relevantná aj pre 21. storočie a zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám. Jej cieľom je podľa podpredsedníčky hnutia Progresívne Slovensko Zory Jaurovej vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a o ich vzťahu k náboženskej viere.
Cesta do pekla, aj tak by sa dalo nazvať liberálna viera.

Iniciatíva vznikla podľa Jaurovej najmä z potreby inej politickej a spoločenskej reprezentácie veriacich ľudí ako je úzko chápané konzervatívne názorové a hodnotové spektrum. "Snahou tejto iniciatívy, alebo primárnou úlohou, je predovšetkým vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a o ich vzťahu k náboženskej viere, a tiež vytvoriť platformu pre tých, ktorí sú veriaci, ale zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám," doplnila.
      Iniciatíva chce budovať pozitívne hodnoty a pozývať k dialógu na témy ako napr. spravodlivosť, sociálna súdržnosť, ochrana životného prostredia, pomoc ľuďom na okraji spoločnosti, ale aj korupcia. "Naša iniciatíva neznamená, že by sme chceli presadzovať nejaké náboženské učenie do politiky, ako sa tomu žiaľ často v dejinách stávalo a ako to presadzovali aj niektoré iné iniciatívy a hnutia. Práve naopak - veríme v to, že skutočným garantom náboženskej spoločnosti okolo nás je sekulárny štát," uviedol Martin Kováč, starokatolícky kňaz a člen Progresívnych veriacich.
      Iniciatíva podľa Jaurovej nemá primárny cieľ oslovovať voličov. Má však podľa nej schopnosť osloviť ľudí, pre ktorých je náboženstvo dôležitou súčasťou života, ale necítia sa reprezentovaní či už politickým alebo spoločenským diskurzom na Slovensku.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

Odporúčame

Rómsku hudbu, spev i tanec prinesie do Bratislavy Cigánsky…
Tisícky ľudí smerujú do Prešova na Národné stretnutie mládeže P18
Wifi zadarmo? Dôležitejšie ako kvalitné zdravotníctvo a školstvo
Študenti ak vám na internáte nechutí jedlo a nefunguje internet…
Aktivista Smatana považuje informácie o proruskom naladení…
Žiadatelia o azyl v zoologickej záhrade