Progresívni veriaci chcú spájať veriacich hlásiacich sa k liberálnym hodnotám

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Iniciatíva Progresívni veriaci chce spájať ľudí s názorom, že viera je relevantná aj pre 21. storočie a zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám. Jej cieľom je podľa podpredsedníčky hnutia Progresívne Slovensko Zory Jaurovej vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a o ich vzťahu k náboženskej viere.
Cesta do pekla, aj tak by sa dalo nazvať liberálna viera.

Iniciatíva vznikla podľa Jaurovej najmä z potreby inej politickej a spoločenskej reprezentácie veriacich ľudí ako je úzko chápané konzervatívne názorové a hodnotové spektrum. "Snahou tejto iniciatívy, alebo primárnou úlohou, je predovšetkým vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a o ich vzťahu k náboženskej viere, a tiež vytvoriť platformu pre tých, ktorí sú veriaci, ale zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám," doplnila.
      Iniciatíva chce budovať pozitívne hodnoty a pozývať k dialógu na témy ako napr. spravodlivosť, sociálna súdržnosť, ochrana životného prostredia, pomoc ľuďom na okraji spoločnosti, ale aj korupcia. "Naša iniciatíva neznamená, že by sme chceli presadzovať nejaké náboženské učenie do politiky, ako sa tomu žiaľ často v dejinách stávalo a ako to presadzovali aj niektoré iné iniciatívy a hnutia. Práve naopak - veríme v to, že skutočným garantom náboženskej spoločnosti okolo nás je sekulárny štát," uviedol Martin Kováč, starokatolícky kňaz a člen Progresívnych veriacich.
      Iniciatíva podľa Jaurovej nemá primárny cieľ oslovovať voličov. Má však podľa nej schopnosť osloviť ľudí, pre ktorých je náboženstvo dôležitou súčasťou života, ale necítia sa reprezentovaní či už politickým alebo spoločenským diskurzom na Slovensku.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Neznámy páchateľ sa mal vlámať do bytov v Svätom Kríži, pátra po…
Projekt Detská policajná akadémia sa venuje aj témam násilia či…
Podnikateľ na Slovensku strávi byrokraciou 222 hodín
Ochranári a lesníci zasadnú za spoločný stôl, veria, že nájdu…
Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú…
Politické strany dostanú limity na počet členov, upraví sa ich…