Prorodinná politika v Maďarsku prináša výsledky.

5. november 2018, Miloš Obilič/zdroj:ifstudies.org
5. november 2018
Miloš Obilič/zdroj:ifstudies.org
Maďarsko trápi demografický problém s nízkou pôrodnosťou. Štúdia od portálu ifstudiues.org ukazuje, ako sa vďaka prorodinnej politike maďarskej vlády tento problém darí postupne zmenšovať.
ilustračný obrázok

Demografický pokles trápi pôvodnú populáciu v rámci celej Európy. V Maďarsku tento trend slabne aj vďaka štedrej podpore rodín zo strany maďarskej vlády. Pôrodnosť sa u vydatých maďarských žien za posledné roky výrazne zvýšila. V priemere vstupujú maďarské ženy do manželského zväzku častejšie ako západoeurópske ženy. Rozdiel spočíva aj v tom, že Maďarky uzatvárajú manželstvá v mladšom veku, kedy sú viac plodné.  

Podľa portálu ifstudies.org priama podpora štátu, ktorá spočívala v daňových bonusoch pre rodiny s deťmi či dotácia pri zabezpečení bývania, mala veľký vplyv na pozitívnejšiu demografiu. Ďalší zásadný faktor spočíva podľa portálu v “prorodinnej” kultúre, ktorá je zakotvená v maďarskej ústave a v krajine silno propagovaná. 

Maďarský premiér Viktor Orban jasne uviedol, že problém poklesu počtu obyvateľov bude možné riešiť len väčšími rodinami a rastúcou mierou pôrodnosti, čím odmietol masovú migráciu ako alternatívu. Orbán tvrdí, že liberálnej demokracii sa nepodarilo "posilniť rodinu". Zároveň sa zaviazal, že zabezpečí, aby Maďarsko "udržalo svoju vlastnú populáciu". 

Napriek súčasným pozitívnym výsledkom prorodinnej politiky, Maďarsko stále trápi relatívne nízka pôrodnosť.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Po etnicky motivovaných násilnostiach zatkli stovky ľudí
Holandská politička, ktorú údajne v minulosti znásilnili…
Dobre, že sme tú suku vyhodili, vyhlásil Trump o Omarose
Ďalšia protiruská provokácia? V Kyjeve došlo k útoku na autá…
Lajčák dôrazne varoval Vietnam pred možnými konzekvenciami v…
Palestínsky prezident Abbás v OSN: Naše práva nie sú otázkou na…