Rúškománia kontra skutočný SARS-CoV-2

0 29. september 2020, Ján Hollý
29. september 2020
Ján Hollý
Pár informácii o údajnej ochrannej úlohe rúška voči SARS-CoV-2.
Ilustračné foto.

Často vidíme situáciu, keď si ktosi pozabudne dať rúško a iný po ňom v panike kričí. A kriku je tým viac,  čím je kričiaci menej obdarený „duševným majetkom“. Kričiaci spravidla nemá ani potuchy o tom čo je to vírus, len z mainstreamových médií vie, že nie je na svete nič dôležitejšie ako rúško. SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus ) ako aj všetky ostatné vírusy sú  mimo sveta, ktorému by dokázal porozumieť.

Keďže čitateľ alternatívnych médií je predsa len iný, pozrime sa na vírus čo je SARS-CoV-2 vlastne zač.

SARS-CoV-2 (Covid19) patrí medzi jednoreťazcové RNA koronavírusy a je preto veľmi odlišný od vírusu chrípky. Laicky by sme to mohli prirovnať,  že  SARS-CoV-2 je chrípke podobný asi tak ako traktor autu.

Štruktúra koronavírusu SARS-CoV-2 (zdroj: www.scientificanimations.com, CC-SA-4.0)
Štruktúra koronavírusu SARS-CoV-2 (zdroj: www.scientificanimations.com, CC-SA-4.0)

Aký je ten vírus veľký? Výskumy udávajú veľkosť od 60 do 140 nm, plus k tomu výstupky glykoproteínu o veľkosti 9 až 12 nm. Pre lepšiu predstavivosť uvedieme ilustračný príklad. Ak by tí malí hajzlíci nastúpili do jedného radu a ten rad by mal 1mm tak by ich tom rade bolo +- 10000.

Z toho vyplýva dôsledok, že teoreticky by materiál rúška mal mať na otvory na vzduch (medzery) maximálne vo veľkosti víru, ak by ho mal plne eliminovať. To dosiahnu plynové masky ale byť v takej maske čo i len na jeden nákup v obchode je riadna záťaž pre netrénované pľúca a o potení sa v takej maske ani nehovoriac.

Slovo teoreticky je použité preto, lebo vírusy necestujú len samé vzduchom ale väčšinou spolu s malou čiastočkou vody – aerosólom. Ten vzniká aj pri kýchaní, kašľaní či  rozprávaní. Častice aerosólu môžu byť menšie  ako vírus SARS-CoV-2 (10 nm) ale aj oveľa väčšie (10 000 nm). Čím s väčšou kvapkou vírus cestuje, tým je väčšia šanca, že pri prechode rúškom príde k úrazu.

SARS-CoV-2 v pohľade cez elektrónový mikroskop (zdroj NIAID, CC-SA-2.0)
SARS-CoV-2 v pohľade cez elektrónový mikroskop (zdroj NIAID, CC-SA-2.0)

Rúška sa v medicíne používajú dávno a asi by to tak nebolo ak by boli neúčinné.  Lenže ich použitie je efektívne proti baktériám (cca od 300 do 2000 nm)  čo sú x-násobne väčšie objekty. Údaje o veľkosti vzdušných kanálikov v materiáli rúšok predajcovia neuvádzajú ale bežný pohľad cez rúško do svetla ukazuje, že to bude rádovo viac ako tých 140 nm.

Čo je vírus najväčším problémom aby svoju pôsobnosť rozšíril na druhú osobu?

Je to hlavne „paľba“ zo slnka. Pár zásahov fotónom na správne miesta a dôležité väzby v organických zlúčeninách vírusu sú nenávratne poškodené.  Nie nadarmo sa hovorí, že slnko lieči.

Svojím spôsobom sa dá liečivý účinok  fotónov „skladovať“  vo forme vitamínu D, ktorý je veľmi nápomocný pri obrane tela pred covid19. Telo si vie vitamín D vytvoriť z  cholesterolu prostredníctvom procesu vyvolaného pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, a preto sa mu hovorí aj „slnečný vitamín“. Ale pozor, nič netreba  preháňať, ani opaľovanie. Bežný priebeh  Covid 19 je oveľa menšia patália ako taká rakovina kože a samotný vitamín D je do tela možno dodať aj inou cestou. Ak sa už nedá inak (napr. konzumáciou morských rýb),  tak aspoň cez niektorý z výživových doplnkov.

Teplo. Ako každá organická látka je stabilná iba v istom úzkom tepelnom pásme. Teploty mimo toho pásma spôsobujú jej rozklad, obzvlášť tie vysoké.

S tým súvisí vzdialenosť. Keďže vírus nemá vlastnú schopnosť pohybu tak je ako neriadený balón  smerujúci do neznáma. Čím je menší počet ľudí v okolí, tým menšiu šancu má pristáť na pre neho správnom mieste. Plus k tomu každý meter cesty skrýva pre neho rôzne nebezpečia.

Mydlo a hygiena. Vírusy sa neprenášajú len vzduchom ale významne aj dotykom, zvlášť ak si nasadnú na príliš veľkú vodnú kvapku. Všetko by im šlo viacmenej podľa plánu, ak by nenarazili na molekuly mydla (CH3-(CH2)n-COO−Na+) obzvlášť pažravé na všetko mastné. A keďže fosfolipidová membrána koronavírusu tukom je, mydlo ju rozbije a obalí svojimi molekulami. Po strate svojho tukového panciera je rozpad koronavírusovej RNA otázkou sekúnd, možno minút. 20 sekundový kontakt s mydlom by mal byť pre SARS-CoV-2 zničujúci.

Ak vírus prekoná všetky úskalia cesty a dostane sa do tela, stále ešte nemá vyhrané. Vždy narazí na viac či menej silnú imunitu človeka. Najprv na tú nešpecifickú – napríklad NK bunky likvidujú vírusom ovládnuté bunky, vírus pohltia a neskôr jeho zbytky vystavia pre biele krvinky na svojom povrchu spolu s antigénmi.

Keď už má telo dosť poznatkov o útočníkovi, vtedy vyrážajú do protiútoku jednotky špecifickej imunity. To už sú čistí profesionáli oproti „pechote“ z línie nešpecifickej obrany. Je ich mnoho druhov, laickej verejnosti splývajú do označenia protilátky.

Ak má v spoločnosti dostatočné množstvo ľudí dostatočne silné protilátky, vtedy sa pre vírus dobré časy skončili a hovoríme o kolektívnej imunite.

Pre toto všetko štáty reagovali na rozšírenie SARS-CoV-2 rôzne. Niektoré boli naozaj vo vážnej situácii, kde sa karanténa javila nevyhnutná napríklad taliansky región Lombardia. Iné z dnešného pohľadu skôr spanikárili, čo je aj prípad Slovenska, samozrejme dnešné poznatky o Covid 19 a tie marcové to je dosť rozdiel.

Niektoré štáty vsadili na budovanie kolektívnej imunity a aby toho nebolo naraz až príliš tak vyzývali ľudí na bežnú protichrípkovú opatrnosť. Tento trend razila Veľká Británia ale hlavne Švédsko a Bielorusko.

Veľká Británia neskôr nasadila karanténne opatrenia a Bielorusko postihli politické nepokoje. A tak nám na porovnanie ostáva Švédsko a nateraz sa zdá, že švédsky prístup bol ten optimálnejší. Švédi idú do sychravých mesiacov s oveľa väčším množstvom ľudí so špecifickou imunitou a čísla mŕtvych a hospitalizovaných nie sú žiadnou katastrofou.

Záverom k rúškam. Rúško predstavuje pre SARS-CoV-2 prekážku ale nie plnohodnotnú a ani len efektívnu obranu. Vírus prechádza von i dnu nielen prúdmi vzduchu v nepriliehajúcich častiach ale aj cez samotnú jeho tkaninu. Má ho aký taký význam nosiť iba tam kde je väčšie riziko nakazenia, teda tam kde sa vyskytuje veľké množstvo ľudí. V žiadnom prípade nie je rúško vec na ktorú by sa dalo pri obrane proti SARS-CoV-2 spoľahnúť.

Sú chvíle, kedy rúško jednoznačne viac škodí ako pomáha napríklad pri pobyte v prírode na čerstvom vzduchu. Pľúca sú zbytočne viac namáhané a v teplom a vlhkom prostredí medzi rúškom a ústami je raj pre mikróby a vírusy.

Netreba hlavne zabúdať na hygienu rúk, tá je pri tomto type vírusu snáď najdôležitejšia.

Bude to nakoniec len a len imunita každého z nás, ktorá ohľadom SARS-CoV-2 rozhodne, skôr či neskôr sa s ním každý z nás stretne, karantény a rúška ho môžu len oddialiť ale nie zastaviť. Je čas sa venovať svojej imunite a to prechodom spôsobu života smerom k zdravému životnému štýlu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Predčasné voľby?
Komentár: Kedy bude Fico ústavným sudcom? Keď bude Harabin…
Hlas ľudu volá po krvi
V Berlíne sa z kuriózneho dôvodu pobili dve skupinky mladých…
Nemecká rodina prichýlila imigranta z Eritrey, ten na oplátku…
Dá sa vytvoriť občiansky nátlak a bojkotovať Pentu?

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.