Sledujeme online: Pokračuje súd s M. Kotlebom (piatok 29.5.2020)

0 29. máj 2020, J. Murgašová, K. Kollár
29. máj 2020
J. Murgašová, K. Kollár
Pokračovanie hlavného pojednávania s predsedom ĽS Naše Slovensko Marianom Kotlebom pre darovanie finančných šekov chudobným rodinám.
Na snímke Marian Kotleba so svojimi právnymi zástupcami.

Pokračovanie hlavného pojednávania s predsedom ĽS Naše Slovensko Marianom Kotlebom pre darovanie finančných šekov chudobným rodinám.

16:40 - Pojednávanie bolo odročené na 8. júna 2020. Vypovedať budú Alexander Mušinka z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity a svedkovia, ktorí vypracovali odborné stanovisko SAV.

16:15 - Vo výsluchu znalca pokračuje obžalovaný Marian Kotleba. Znalec na jeho otázky odpovedá často rozpačito, neurčito a nekonkrétne.

15:15 - Znalec poukazuje na to, že program Ľudovej strany Naše Slovensko sa kedysi volal „14 krokov pre budúcnosť Slovenska a našich detí“a môže ísť podľa neho tiež o odkaz na amerického neonacistu Davida Lanea. Prokurátor bude pokračovať výsluchom znalca.

15:00 - 1488 je podľa znalca súčasťou neonacistickej ideológie a taktiež jednu z najfrekventovanejších šifier v tomto prostredí.

14:45 - Znalec uvádza, že program strany je podobný, ako niektorých iných obdobných strán v Európe, ako napr. Forza Nuova, či Zlatý úsvit.

13:30 - Súd pokračuje po obedňajšej prestávke čítaním posudku znalca na politický extrémizmus Mateja Medveckého.

12:45 - Podľa Kotlebu je video účelovo zostrihané a nedôveryhodné a nie je jasné ,čo ním chcel prokurátor preukázať, nakoľko s akciou odovzdávania šekov nijako nesúvisí.

12:30 - Na súde sa prehráva video z veľkého protestu proti imigrantom, ktorý sa konal v Bratislave v júni 2015. Na proteste vystupoval aj Marian Kotleba.

11:20 - Z videa bolo počuť vystúpenia spevákov Reborna, Ďuricu, folkórneho súboru, modlitbu, aj hymnickú pieseň Hej, Slováci! 

11:15 - Prokurátor ako dôkaz predkladá videozáznam z osláv 14. marca, ktoré sa pred tromi rokmi konali v Banskej Bystrici a ktorých súčasťou bolo aj odovzdávanie finančných šekov rodinám. Video sa teraz na súde prehráva. „Dovoľte, aby sme si touto malou oslavou uctili deň slovenskej štátnosti,“ hovorí Kotleba na videu.

11:00 - Vypovedá znalec Matej Medvecký.

10:45 - Sudkyňa číta svedeckú výpoveď Jaroslava Pagáča. Podľa nej členom strany nie je a akcie sa zúčastnil len ako hudobník. Že tam boli odovzdané nejaké šeky sa dozvedel až z médií.

10:30 - Kotleba hodnotí výpoveď O. Ďuricu ako potvrdenie, že sa jednalo o slušnú charitatívnu akciu.

10:10 - Vypovedá poslanec Národnej rady SR Ondrej Ďurica, ktorý sa akcie odovzdávania šekov zúčastnil ako spevák počas kultúrneho programu. Akcia bola podľa jeho slov charitatívna, zaspieval na nej tri vlastenecké piesne: Jeden národ, jeden hlas, Odkaz a List. S obžalovaným sa pozná od júna 2016, kedy ho obžalovaný oslovil s moderovaním darovania krvi, ako akcie Úradu BBSK.

10:00 - Podľa obžalovaného z výpovede kňaza Kempa nevyplynulo, že by sa mal dopustiť nejakého trestného činu. „Svedok ako katolícky kňaz uviedol, že by nemal problém sa zúčastniť na akcii a akciu vnímal ako čisto charitatívnu,“ 

09:30 - Vypovedá Jozef Kemp, správca farnosti, ktorý odporučil jednu z rodín k finančnej pomoci. Vypovedal, že spomínanej akcie sa nezúčastnil. O symboloch, ktoré sú obžalovanému kladené za vinu, sa svedok dozvedel až z internetových médií.

09:20 - Jozef Kemp a Ondrej Ďurica vypovedať budú, Jaroslav Pagáč využil svoje právo odoprieť vypovedať s odôvodnením, že je trestne stíhaný za trestný čin extrémizmu a svojou výpoveďou by si mohol spôsobiť nebezpečenstvo trestného stíhania.

09:10 - Súd dnes bude pokračovať výsluchom svedkov: Jozefa Kempa, Ondreja Ďuricu a Jaroslava Pagáča. Posledný dvaja menovaný vystúpili na akcii, na ktorej boli šeky odovzdávané, ako hudobníci.

09:00 - Začiatok hlavného pojednávania.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Výjazd slovenských ultras do Budapešti podporil aj známy…
Do voľby kandidátov na sudcov ÚS sa zatiaľ neprihlásil žiaden…
Masarykova univerzita udelí Veľkú zlatú medailu prezidentovi A.…
Košice majú erbovú listinu už 650 rokov, je to európsky unikát
Ženy, ktoré zaútočili na majiteľku psa, ktorý v Snine pohrýzol…
VIDEO: Landa šokuje! Šírenie strachu z koronavírusu prirovnal k…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.