Sledujeme online: Súd s M. Kotlebom. Kotleba na pojednávanie prišiel v rúšku s číslo 1984

0 28. máj 2020, J. Murgašová, K. Kollár
28. máj 2020
J. Murgašová, K. Kollár
Štvrtok 28. mája 2020 pokračuje súd s predsedom ĽS Naše Slovensko Marianom Kotlebom za darovanie šekov chudobným rodinám. Prokurátor Kotlebu obvinil z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd za sumu, ktorú Kotleba rodinám odovzdal.
Kotleba na pojednávaní v rúšku s číslom 1984.

Štvrtok 28. mája 2020 pokračuje súd s predsedom ĽS Naše Slovensko Marianom Kotlebom za darovanie šekov chudobným rodinám. Prokurátor Kotlebu obvinil z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd za sumu, ktorú Kotleba rodinám odovzdal.

17:20 - Hlavné pojednávanie bolo odročené. Ďalšie pojednávanie je naplánované na zajtra 29. 5. 2020.

17:05 - Prokurátor Honz odvolal svoj návrh na vypočutie Jakuba Drábika, autora knihy Fašizmus, ako svedka a požaduje jeho predvolanie ako spracovateľa odborného vyjadrenia. S takouto zmenou deň pred plánovaným vypočutím svedka Drábika nesúhlasí obhajoba obžalovaného.

16:50 - Kotleba po približne dvoch hodinách čítania dôkazu zhodnotil vyjadrenie Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol návrh na rozpustenie ĽS Naše Slovensko, tak, že aj Najvyšší súd SR hodnotil odovzdávanie šekov v sume 1488 eur a nevyhodnotil ho ako trestné.

16:00 - Súdne pojednávanie bolo prerušené na 10 min. za účelom hygienickej prestávky. Po jej ukončení bude obžalovaný pokračovať v čítaní dokumentov k rozsudku o nerozpustení ĽS Naše Slovensko.

14:40 - Obžalovaný Kotleba číta dokumenty k návrhu Generálneho prokurátora SR na rozpustenie politickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, ako aj k vyjadreniu ĽS Naše Slovensko a rozsudok Najvyššieho súdu SR.

14:10 - Prokurátor Honz číta rozsudok Najvyššieho súdu SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti - Národnej strany. 

13:40 - Svedkyňa z rehabilitačného zariadenia vypovedala pred vyšetrovateľom, že suma 2028 eur, ktorú kotlebovci darovali viacerým rodinám a je im vyčítaná, vzišla z jej výpočtu, a to na základe ponúknutej liečby, bez zasahovania strany do tejto sumy.

13:00 - Pojednávanie pokračuje čítaním ďalších zápisníc z výsluchov svedkov.

11:50 - Kotleba číta cenník rehabilitačného zariadenia ADELI Medical Center. Finančná pomoc darovaná niektorým rodinám smerovala práve na rehabilitáciu detí z týchto rodín v tomto zariadení. „Včasná rehabilitácia stojí 1988 eur, čo by prokurátor prečítal asi ako devätnásť - osemdesiatosem,“ konštatuje Kotleba. Súd prerušil následne pojednávanie za účelom obedovej prestávky.

11:10 - Marian Kotleba sa vyjadril k prečítanej zápisnici z výsluchu: finančnú dotáciu na účet hokejového klubu poskytol v číslach, nie v symboloch. Vzápätí dodal, že na rozdiel od prokurátora, v banke vedia, že išlo o sumu, a že za sumou sa dopisuje mena, v ktorej bola platené, a teda eur.

10:50 - Pojednávanie pokračuje, sudkyňa číta zápisnice z výsluchov ďalších svedkov, a to k finančnej dotácii, ktorú poskytol hokejovému klubu.

10:40 - Sudkyňa prečítala výpoveď jednej z rodín obdarovaných Ľudovou stranou Naše Slovensko. Kotleba namietol, že sudkyňa neprečítala celú svedeckú výpoveď, obzvlášť časť, kde svedok kotlebovcov označil za slušných ľudí a vonkoncom nie ako extrémistov. Svedkyňa námietku prijala a pristúpila k prečítaniu celej výpovede. Následne prerušila pojednávanie na 10 minút za účelom prestávky.

10:00 - Sudkyňa číta svedecké výpovede k prípadu, pričom sa obžalovaný ku ním vyjadruje. Podľa obžalovaného Kotlebu boli tieto svedecké výpovede často vedené tendenčne.

9:50 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz číta obžalobu. Čísla 14 a 88, ktoré sa nachádzajú v sume, ktorú Kotleba daroval trom rodinám podľa neho odkazujú na neonacistické šifry.

9:15 - Sudkyňa číta doterajší priebeh pojednávania.

9:00 - Marian Kotleba sa dostavil na súdne pojednávanie v rúške s číslo 1984. Toto číslo odkazuje na román G. Orwella s názvom 1984, ktorý opisuje totálnu kontrolu celej spoločnosti v totalitnom režime.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Dobšiná: Dvaja Rómovia napadli rómskeho člena občianskej hliadky
Veľké spájanie národných a kresťanských síl pod Kotlebom. Päť…
Záujemcov o osobný bankrot enormne pribúda
Šéf OBSE si želá, aby M. Lajčák viedol slovenské predsedníctvo v…
Pri zrážke v okrese Michalovce sa zranilo šesť ľudí, medzi nimi…
Liberáli už ani neskrývajú svoju krvilačnosť

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.