Slováci žijúci v Čechách konečne prezradili dôvody svojho odchodu za hranice

9. október 2018, Karol Šťastný/ČT24
9. október 2018
Karol Šťastný/ČT24
Slovenské firmy, ktoré dnes musia čoraz častejšie čeliť nedostatku pracujúcich získali konečne príležitosť spoznať dôvody odchodu stoviek tisícov Slovákov do zahraničia. Doma im vadí predovšetkým to, že slovenský trh práce zaťažuje takzvané "rodinkárstvo", teda pocit, že bez známosti nemajú šancu získať zaujímavú prácu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Proudly, ktorý bol zrealizovaný medzi viac ako sedemsto Slovákmi pracujúcimi a žijúcimi v Česku.
Katedrála svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe (Ilustračné foto)

Viac pracovných príležitostí, lepšie platy a vyšší životný štandard - to sú údajne tri hlavné dôvody, prečo najmä mladí Slováci odchádzajú do Česka. V zahraničí tiež hľadajú férovejšie prístup.

Prieskum tiež ukázal, že väčšina respondentov začala uvažovať o odchode už počas školy - niektorí už na strednej alebo ešte skôr, iní na vysokej. A dôvod? Pre štyridsať percent z nich je české vzdelanie kvalitnejšie.

S každým rokom stráveným v Česku zároveň klesá ochota Slovákov vrátiť sa domov. Zhruba polovica si to ale dokáže predstaviť, predovšetkým na svoju starobu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

LEVOČSKÁ PÚŤ 2018
NÁRODNÁ RADA SI PRIPOMENULA VÝROČIE PRIJATIA ÚSTAVY DŇOM…
Kiska zneužíva funkciu prezidenta, mal by odstúpiť
Ministri V4 podporili prijatie smernice EÚ o zdaňovaní…
Súd poslal do väzenia tínedžera, ktorý sa plánoval odpáliť v…
Lekári bez hraníc: Grécko musí z Lesbosu presunúť zraniteľné…