Slovensko a Salzburské fórum

0 25. jún 2018, Miloš Obilič
25. jún 2018
Miloš Obilič
Na konferencii Salzburského fóra, ktorá sa konala 14. a 15. júna v rumunskej Bukurešti prevzalo Slovensko cez štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Rudolfa Urbanoviča predsedníctvo v tomto fóre.
Salzburské fórum

Čo to je Salzburské fórum?
Salzburské fórum je platforma viacerých krajín (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko), ktorá vznikla z iniciatívy Rakúska v roku 2000. Jej cieľ je zefektívnenie vzájomnej spolupráce a dialógu v oblasti vnútornej bezpečnosti. V minulosti toto fórum slúžilo ako predmostie pre vstup členských krajín do EU. Dnes sú všetky štáty Fóra členmi EU. Táto spolupráca prebieha na troch úrovniach:
1. Spoločný lobbing v rámci EU
Spočíva v koordinácií politiky na úrovni EU. Predstavuje napríklad spoločný postup a vzájomnú podporu štátov Salzburského fóra v Rade pre spravodlivosť a vnútornú bezpečnosť.
2.Regionálna spolupráca
Ide o operatívnu spoluprácu krajín Salzburského fóra, ktorá sa od roku 2007 realizuje prostredníctvom „Stredoeurópskej operačnej siete“ (“Central European Operational Network” (CEON). V rámci tejto siete členovia Salzburského fóra vytvárajú pracovné skupiny, kooperačné strediská alebo spoločné školenia.
3. Spolupráca s tretím krajinami
Ide o spoluprácu najmä s krajinami Balkánu a Pobaltia. V oblasti migrácie ide o spoluprácu s krajinami pôvodu migrantov.
Oblasti pôsobenia: Členské štáty Salzburského fóra koordinujú svoj postup v týchto oblastiach vnútornej bezpečnosti: migrácia, azylová politika, pohraničná správa, ochrana svedkov, výmena údajov DNA, školenie špecialistov atď.
Fórum sa stretáva dvakrát ročne na ministerských konferenciách. Od roku 2010 zaviedlo Salzburské fórum nový koordinačný systém – trojité predsedníctvo, čo znamená, že fóru predsedajú tri krajiny (každá 6 mesiacov) a v rámci 18 mesačné pracovného programu definujú jeho priority a ciele.
Konferencia v Bukurešti
Posledné rokovanie Salzburského fóra prebehlo 14. a 15. júna v Rumunsku, ktoré fóru predsedalo. Konferencie sa zúčastnili okrem členských štátov aj štáty západného Balkánu a Moldavsko. Rudolf Urbanič, ktorý na konferencii zastupoval Slovensko vo vyhlásení Ministerstva vnútra SR uviedol : „Stretnutie členov fóra prinieslo návrhy na aktuálne problémy a výzvy,  ktorým Európa v súčasnosti čelí. Konkrétne ide o posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu,  ale aj zlepšenie  bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ako aj nelegálnej migrácii"  Na tomto stretnutí ministri analyzovali ohlásené úmysly EU na zvýšenie kapacity Európskej hraničnej a pobrežnej stráže a riešili otázky súvisiace s adaptáciou Európskeho integrovaného riadenia hraníc (IBM) na vnútroštátnu úroveň. Slovensko v tejto veci prezentovalo svoj postoj a to, že agentúra Frontex by sa mala plne zamerať na zvládnutie svojich úloh daných nariadením EÚ o Európskej pohraničnej a pobrežnej stráži.

Pri potrebe posilnenia bezpečnosti hraníc v regióne západného Balkánu ministri potvrdili, že ochrana hraníc ma obrovskú dôležitosť a tiež vyjadrili vôľu navzájom si pomôcť pri riešení migračnej krízy. Ministri sa zhodli aj na tom, že v ére digitalizácie je potreba inovácie a spolupráce silnejšia ako kedykoľvek predtým. S cieľom udržať krok s dynamikou kriminálneho prostredia, by všetky orgány činné v trestnom konaní mali byť otvorené novým prístupom na boj proti trestnej činnosti a jej prevencii. V rámci stretnutia boli taktiež zhodnotené výsledky 18 mesačného plánu, ktoré koordinovalo trojité predsedníctvo Rumunska, Maďarska a Poľska. Zástupcovia jednotlivých krajín potvrdili záväzok pokračovať v úzkej spolupráci a prijali priority nadchádzajúceho slovenského predsedníctva. "Posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu, riadenie bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu budú prioritami agendy Salzburského fóra aj počas slovenského predsedníctva a urobíme všetko preto, aby sme významnou mierou prispeli k riešeniu v otázkach bezpečnosti nielen občanov Slovenskej Republiky, ale celej EÚ" povedal Rudolf Urbanovič vo vyhlásení Ministerstva vnútra SR.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Bola zverejnená nahrávka zachytávajúca incident v Kerčskom…
V Nemecku maskovaní páchatelia napadli členov protiimigrančnej…
Loď s migrantmi zakotvila na ostrove Lampedusa aj napriek zákazu
Bödör a jeho exkluzívne kontakty na polícii
Študenti a absolventi vysokých škôl zbierajú podpisy pod výzvu…
Video: Fungujúcu rodinnú farmu takmer zničili úradné kontroly!

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.