Španielska stíhačka v Estónsku odpálila nechtiac ostrú raketu, po ktorej sa pátra

8. august 2018, zdroj: TASR
8. august 2018
zdroj: TASR
Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho letectva, ktoré v súčasnosti kontroluje vzdušný priestor nad troma pobaltskými republikami, odpálila v utorok popoludní neúmyselne nad Estónskom ostrú raketu vzduch-vzduch typu Amraam. Stalo sa tak neďaleko mesta Otepää.
ilustračné foto

Aj keď je raketa s doletom 100 kilometrov vybavená samoničiacim modulom, nie je vylúčené, že mohla dopadnúť na zem. V Estónsku sa preto začala pátracia akcia po nechtiac odpálenom telese.
      Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na armádne zdroje pobaltskej republiky i Severoatlantickej aliancie (NATO).
      Podľa slov veliteľa estónskych vzdušných síl Riiva Valgeho hlavica rakety obsahovala päť-desať kilogramov trhaviny, čo v porovnaní s bombou predstavuje podstatne nižšiu ničivú silu.
      Estónsko, Litva a Lotyšsko nedisponujú vlastnými bojovými lietadlami. Ich vzdušný priestor preto zabezpečujú od roku 2004 na rotačnom princípe posádky stíhačiek iných členských krajín NATO. Podobný incident je však v doterajšej histórii misie Nato Air Policing Baltikum bezprecedentný. Jeho príčiny objasní až vyšetrovanie.

Hodnotenie článku

Odporúčame

Argentína odmietla legalizáciu potratov
Izrael zníži množstvo peňazí vyberaných pre Palestínu. Tá príde…
Faisal Hussain v Toronte zastrelil aj desaťročné dievčatko
Cirkev sa stala tŕňom v oku nikaragujskej vlády
Bitka na Kosovom poli
Vojna v Slovinsku