Španielska stíhačka v Estónsku odpálila nechtiac ostrú raketu, po ktorej sa pátra

8. august 2018, zdroj: TASR
8. august 2018
zdroj: TASR
Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho letectva, ktoré v súčasnosti kontroluje vzdušný priestor nad troma pobaltskými republikami, odpálila v utorok popoludní neúmyselne nad Estónskom ostrú raketu vzduch-vzduch typu Amraam. Stalo sa tak neďaleko mesta Otepää.
ilustračné foto

Aj keď je raketa s doletom 100 kilometrov vybavená samoničiacim modulom, nie je vylúčené, že mohla dopadnúť na zem. V Estónsku sa preto začala pátracia akcia po nechtiac odpálenom telese.
      Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na armádne zdroje pobaltskej republiky i Severoatlantickej aliancie (NATO).
      Podľa slov veliteľa estónskych vzdušných síl Riiva Valgeho hlavica rakety obsahovala päť-desať kilogramov trhaviny, čo v porovnaní s bombou predstavuje podstatne nižšiu ničivú silu.
      Estónsko, Litva a Lotyšsko nedisponujú vlastnými bojovými lietadlami. Ich vzdušný priestor preto zabezpečujú od roku 2004 na rotačnom princípe posádky stíhačiek iných členských krajín NATO. Podobný incident je však v doterajšej histórii misie Nato Air Policing Baltikum bezprecedentný. Jeho príčiny objasní až vyšetrovanie.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Eskalácia obchodných sporov môže viesť k zvýšeniu chudoby vo…
Minister vnútra Kickl sa dištancoval od e-mailu hovorcu rezortu
Dalajláma v tom má jasno: "Európa patrí Európanom"
SR vyšle na arktické cvičenie NATO do 15 vojakov
Slováci žijúci v Čechách konečne prezradili dôvody svojho…
Rumunsko: Aj Senát odhlasoval návrh novely ústavy o manželstve