Stále sú na Slovensku prípady, keď nebol sestrám vyplatený sľúbený rizikový príplatok v plnej sume!
0 18. február 2021, redakcia
Bratislava 18.2.2021 - Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa vyskytli prípady, keď nebol sestrám vyplatený sľúbený rizikový príplatok v plnej sume. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), o ktorom TASR v stredu informoval riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober. Príplatok za prácu v tzv. COVID zónach dostala v januári len časť zdravotných sestier, prevažne pracujúcich v štátnych zariadeniach.
"SKSaPA zrealizovala v aktuálnom mesiaci anketu na vzorke 550 respondentov. Z celkového počtu takmer 50 percent respondentov uviedlo, že pracuje v tzv. červených zónach, teda na reprofilizovaných COVID oddeleniach/JIS/ARO," priblížil s tým, že príplatok za január bol vyplatený u 63 percent z nich.
Ako ďalej prieskum ukázal, podľa komory sa vyskytli prípady, keď nebol sestrám vyplatený sľúbený rizikový príplatok v plnej sume, prípadne nie za všetky odpracované hodiny. Často išlo o polovičné sumy, teda 3,50 eura za hodinu.
"Je pre nás nepochopiteľné, že aj v takej závažnej situácii, v akej sa nachádzame, musíme riešiť tieto otázky a pýtať sa kolegýň, či dostali to, čo mali prisľúbené," povedal Kober. Doplnil tiež, že viac ako 55 percent respondentov uviedlo, že nemá žiadne informácie o metodike či vnútornom predpise, ktorý jasne definuje podmienky pridelenia rizikového príplatku.
Poznamenal tiež, že polovica z celkového počtu respondentov žiadne príplatky za prácu v biologickom riziku nevidela ani pred prísľubom premiéra Igora Matoviča (OĽANO). SKSaPA hovorí, že ide prevažne o sestry z ambulancií či z oddelení, ktoré fungujú štandardne, no prípady pacientov pozitívnych na nový koronavírus majú na dennej báze dialyzačné strediská, operačné sály, zariadenia sociálnych služieb či sestry v ozbrojených zložkách. Riziko nákazy ochorením COVID-19 je všade a práve tí, ktorí nevedia, že sa starajú o infekčného pacienta, a nemajú ani adekvátne ochranné pomôcky, sú podľa komory často najohrozenejší.
Ukazuje sa , že sľuby sa sľubujú a realita je úplne iná, zhruba podľa uvedeného príkladu. Ak si štát v súčasnom stave nedokáže oceniť prácu zdravotníkov, čo očakávame od tejto vlády v budúcnosti? V čase kedy nemáme dostatok zdravotníkov si táto vláda nedokáže udržať ani dôveru u ľudí a to je dosť zlý predpoklad do ďalšieho fungovania.