Štátny rozpočet v júni so schodkom 573 mil. eur

0 8. júl 2018, ministerstvo financií
8. júl 2018
ministerstvo financií
Príjmy štátneho rozpočtu oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli vyššie o 496,8 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 8,2 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 251,8 mil. eur. Štátny rozpočet tak dosiahol ku koncu júna 2018 schodok vo výške 573,9 mil. eur. Uvedené hospodárenie znamenalo medziročné zníženie schodku štátneho rozpočtu o 245 mil. eur (-29,9 %).
rozpočet

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 341,6 mil. eur (+6,4 %). Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 212,7 mil. eur, pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 78,6 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 29,9 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 17,7 mil. eur a pri iných daniach na tovary a služby vo výške 3,6 mil. eur. Daň z príjmov fyzických zaznamenala medziročný pokles o 0,5 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 112,2 mil. eur (+29,2 %). Príjmy štátneho rozpočtu z dividend boli medziročne vyššie o 54,8 mil. eur. V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 11,8 mil. eur. Medziročný nárast bol zaznamenaný pri iných nedaňových príjmoch vo výške 25,1 mil. eur a pri kapitálových príjmoch vo výške 5 mil. eur.
 
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 88,3 mil. eur (-11,2 %). V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 154 mil. eur s čím súvisí aj nárast čerpania zdrojov spolufinancovania o 32,5 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 3,1 mil. eur.

 

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

V Senici vykopali letecké bomby, pyrotechnici ich na mieste…
NEPREHLIADNITE: Výsledky súťaže sú TU!
Kežmarok: Na 29. ročníku EĽRO sa predstaví takmer 1000…
Poslanci sa ponáhľajú na prázdniny - schôdzu skončia skôr!
LGBT a prorodinní aktivisti budú pochodovať v Bratislave
K správe o integrácii Rómov sa vláda vráti o týždeň,premiér chce…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.