Taliansky premiér Conte nepôjde na konferenciu o migrácii v Maroku

4. december 2018, zdroj: TASR
4. december 2018
zdroj: TASR
Talianska vláda nevyšle svojho zástupcu na nadchádzajúcu medzinárodnú konferenciu v marockom Marrákeši, počas ktorej sa bude podpisovať globálny pakt OSN o migrácii. Neprítomnosť premiéra Giuseppeho Conteho zdôvodnil minister vnútra a predseda pravicovo-populistickej strany Liga Severu Matteo Salvini tým, že k uvedenému paktu sa musí najskôr vyjadriť taliansky parlament.
Taliansky premiér Giuseppe Conte.

"Premiér Conte nepocestuje do Maroka. Naša línia je tá najdemokratickejšia: Najskôr sa musí vyjadriť parlament, až potom rozhodne o migračnom pakte OSN vláda," citovala Salviniho tlačová agentúra APA, pričom sa odvolala na utorkové správy iných médií. Nie je pritom jasné, kedy by mal taliansky parlament o migračnom pakte hlasovať.
      V talianskej vládnej koalícii vyvoláva uvedený dokument nezhody. Zatiaľ čo Liga Severu je otvorene proti, v partnerskom Hnutí piatich hviezd silnejú hlasy, aby Taliansko migračný pakt podpísalo. Vicepremiér Luigi Di Maio, šéf Hnutia piatich hviezd, napriek tomu vyjadril presvedčenie, že vládnuce sily sa dokážu v tejto záležitosti zhodnúť na spoločnom postupe.
      Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.
      Pakt by sa mal oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši, ktorá sa uskutoční v dňoch 10. a 11. decembra. Viacero krajín vrátane Slovenska, Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska a Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Strany nemeckej vládnej koalície výrazne strácajú, vyplýva z…
Radikálni ľavičiari sa vyjadrili ku konfliktu medzi Ruskom a…
Čo je to ten Neomarxizmus čo už zhruba 20 rokov vládne na západe?
Colníci môžu žiadať prístupové heslá do notebookov a mobilov
Nový konzervačný prostriedok udrží vraj dlhšie čerstvosť potravín
V USA bolo v spoločnosti McDonald zistených viac ako 500…