Ťažba dreva v SR sa v roku 2017 medziročne zvýšila na 9,39 mil. m3

7. august 2018, zdroj: TASR
7. august 2018
zdroj: TASR
Ťažba dreva vlani v SR dosiahla úroveň 9,39 milióna kubických metrov (m3), medziročne sa zvýšila o 0,8 %, ale oproti plánovanej ťažbe bola nižšia o 3,6 %. Vyťažilo sa 58,9 % ihličnatého a 41,1 % listnatého dreva. Vyplýva to zo Správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o lesnom hospodárstve v SR za rok 2017.
Začnite fotiť lesy nech našim vnúčatám ostane aspoň spomienka

"Z uvedeného (vlaňajšieho) objemu ťažby dreva sa 4,94 milióna m3 (52,6 %) vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch, z toho 89,9 % ihličnatého dreva. Ďalších vyše 650.000 m3 poškodeného dreva sa v roku 2017 nestihlo spracovať," spresnil agrorezort. Organizácie štátnych lesov vyťažili podľa MPRV z vlaňajšieho množstva 52,7 % a subjekty neštátnych lesov zvyšných 47,3 %.
      "Plánovaná aj skutočná ťažba dreva sa na Slovensku zvyšujú, predovšetkým z dôvodu zvyšovania podielu porastov vyššieho (rubného) veku. Nevyrovnaná veková štruktúra v lesoch Slovenska spôsobuje cyklické zmeny aj vo vývoji ťažbových možností. Predpokladá sa, že už okolo roku 2030, avšak v závislosti od rozsahu ťažby dreva aj skôr, dôjde k ich poklesu," dodalo v správe MPRV SR.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Následkom konzumácie alkoholu zomrú ročne vo svete tri milióny…
Nezabudnite na povinné začipovanie psa.
Zákony budú v elektronickej zbierke i v jazykoch národnostných…
Žitňanská opúšťa potápajúcu sa loď- odchádza z Mosta-Híd
Vietor vyvrátil ďalších 7500 stromov na území ŠL TANAP-u,…
Azylovú a migračnú politiku chce Slovensko koordinovať s…