Týždeň politických procesov

0 2. september 2020, Milan Palffy
2. september 2020
Milan Palffy
Prvý septembrový týždeň je vždy tak nejako zvláštny. Takmer každoročne sa „niečo udeje“. Nebude tomu inak ani tento september. Režim a jeho justičná odnož má na programe pokračovanie dvoch politických procesov.
Ilustračné foto.

Bratislava, 2.9.2020. Ten prvý proces by mal byť už len takou formalitou. Vlastne mal takým byť už pred mesiacom. Marián Kočner, Alena Zsuzsová a dvaja údajní vykonávatelia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mali byť odsúdení. A návrh prokurátora je 25 rokov, čo je vlastne druhý najvyšší trest, aký je v súčasnom režime možný. Niečo sa však zaseklo. A to sa naplno ukázalo počas záverečných rečí všetkých účastníkov konania, najmä však hlavných obžalovaných – Kočnera a Zsuzsovej.

Na zamyslenie je fakt, že údajná stovka „elitných“ vyšetrovateľov nedokázala vyfabrikovať za celý ten čas prakticky nič reálne uveriteľné. Aj verejnosť, smädná po Kočnerovej krvi je sklamaná. Dvaja svedkovia. Jeden – zúfalý podvodník, ktorého „svedectvo“ bolo založené na dohode s OČTK, ktorá mu podľa jeho verzie garantovala pozíciu chráneného svedka a tým pádom aj na jeho pomery sladký život niekde v zahraničí a možno aj pod zmenenou identitou a hlavne – bez finančných problémov, ktoré ho sprevádzali celým životom. Druhou verziou bol prísľub relatívne nízkeho trestu (ako odmena za spoluprácu s OČTK), ktorý by za ideálnych okolností bola znesiteľný.

Nič takého sa nestalo. Dostal 15 rokov a to sa ani v tejto spoločnosti za „prijateľné“ nepovažuje. Okrem toho je „nositeľom tajomstva“ a to z neho robí celkom evidentne kandidáta na nejaký vážny úraz, či inú nehodu. V jeho prípade sa dá na rovinu povedať, že ho proste po vykonaní čiernej práce odstrelili. A to bola možno aj chyba. Teraz ho majú na krku a jeho osud je pod dohľadom verejnosti. Už vedia, že je krajne nespoľahlivý a je ochotný potopiť každého.

Druhý svedok je z inej kategórie. Ten sa spomína len celkom okrajovo. Bol to údajný blízky priateľ obžalovaného a po zistení, že ten spáchal trestný čin objednania si vraždy, sa rozhodol vypovedať. Tam sa jednalo hlavne o elektronickú komunikáciu, ktorá však bola takmer určite upravovaná a sama osebe nič nedokazuje. A tak nastúpil šifrovací dôstojník a zástupca poškodených v jednej osobe a jednotlivé správy rozšifroval a tak vznikol príbeh, ktorý nazvali objednávkou vraždy.

Pochopiteľne, demokratická justícia podobné metódy a dôkazy nemôže akceptovať. To vôbec neprekážalo predsedníčke senátu a rozhodla sa ísť do splnenia politickej objednávky a svoju úlohu splnila spoľahlivo. Lenže potom sa to zaseklo. Ani mediálne tlaky nepresvedčili ľudí, že zločin bol objasnený a že pred súdom sedia skutoční objednávatelia a vrahovia. A tak rozsudok odložila.

Druhý prípad je o niečom inom. Nepohodlný predseda jedinej skutočne opozičnej strany, ktorá reálne pomenúva fakty pravým menom sa dostal pred súd a obžalovaný je z nesmierne bizarného „trestného činu“. Znovu je celá obžaloba založená na domnienkach a šifrách – teda na rozkódovaní neexistujúcich šifier. Rozdával peniaze chudobným rodinám, ale údajne tým propagoval nacionálny socializmus, alebo dokonca fašizmus. Ani jedno z vyššie spomenutých hnutí však nikdy žiadne šifry nepoužívalo, ani otvorené, ani skryté. Symboly týchto hnutí sú dobre známe a ani jeden z nich obžalovaný nikdy nepoužil.

Celý proces je zaujímavý aj z ďalších dôvodov. Obžalovanému je pričítaná vina za fiktívny trestný čin. V trestnom zákone neexistuje zmienka o nejakých šifrách, ani o nejakých číslach, ktoré by nebolo možné používať. Na procese vystupovali osoby, ktoré boli označené za „znalcov“ v oblasti, ktorá neexistuje. Komické je, že ani títo znalci (podobne, ako aj svedok z procesu s Kočnerom) nedokázali dokonale splniť zadanie a museli od predsedníčky senátu dostávať inštrukcie, ako majú ich „posudky“ vyzerať.

Za celým cirkusom je evidentná snaha zlikvidovať politického oponenta, nepríjemného politika, ktorého nedokážu namočiť ani do korupcie ani do žiadneho reálne dokázateľného trestného činu.

Predsedníčkou oboch senátov je jedna a tá istá osoba. Aká náhoda. Že by si iný sudca netrúfol na niečo podobné, alebo to jednoducho musela zobrať? Pre sudcu to nie je v žiadnom prípade ľahká úloha, nakoľko po vynesení rozsudkov bude meno tejto osoby navždy spájané so zaujatosťou a prácou, ktorá nie je dôstojná pre sudcu v demokratickom režime.

No tak zajtra uvidíme a potom zase 8.9. Veľa šancí na spravodlivosť tam však nevidím.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Konečne dostali trest!
Proti rozširovaniu NATO boli v parlamente len poslanci ĽS Naše…
Najmladší Kotlebov poslanec Milan Mazurek sa pustil do bývalého…
Policajný prezident začal disciplinárne konanie voči P. Hraškovi
Prieskum AKO: ĽS Naše Slovensko je druhá najsilnejšia strana,…
NR SR: Príspevok na nákup školských potrieb poslanci posunuli do…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.