Ukrajina posilnila ochranu všetkých muničných skladov na svojom území

10. október 2018, zdroj: TASR
10. október 2018
zdroj: TASR
Ukrajina posilnila ochranu všetkých muničných skladov na svojom území. Informovalo o tom na svojej webovej stránke ukrajinské ministerstvo obrany. Stalo sa tak v dôsledku požiaru v muničnom sklade pri mestečku Ičňa v Černihivskej oblasti.
ilustračný obrázok

Ministerstvo súčasne uviedlo, že práce na lokalizácii a likvidácii mimoriadnej udalosti v muničnom sklade v Ični pokračujú aj v stredu. Na mieste pracuje operatívny štáb, ktorý koordinuje odstraňovanie následkov výbuchov a požiaru. "Situácia je pod kontrolou," ubezpečilo ministerstvo.
      K mimoriadnej situácii v muničnom sklade v Ični došlo v utorok nadránom, keď tam po sérii výbuchov vypukol požiar. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľstva, uzavreli prístupové trasy i vzdušný priestor nad lokalitou. K obetiam na životoch a zraneniam nedošlo.
      Ukrajinské médiá ani úrady neuviedli objem munície, ktorá sa v skladoch nachádzala. Arzenál uskladnený v Ični však patrí k najväčším na Ukrajine. Celý tamojší areál má rozlohu 682 hektárov, pričom tzv. technickú časť tvorí 402 hektárov.
      Orgány činné v trestnom konaní začali prípad vyšetrovať pre podozrenie z nedbalostného trestného činu služobnej osoby, ktorý spôsobil vážne následky. Možnosť sabotáže nevylúčila ani Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).
      Za posledné tri roky došlo na Ukrajine k požiarom vo viacerých vojenských skladoch.
      Vlani v marci vyhoreli muničné sklady v okolí Charkova, kde jedna osoba prišla o život, päť ďalších utrpelo zranenia a 70 percent tam skladovanej munície sa zničilo. Udalosť si vynútila evakuáciu asi 20.000 ľudí. Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko vtedy vyhlásil, že vyšetrovanie potvrdilo sabotážne pozadie udalosti.
      O niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 2017, došlo k obrovskej explózii a následnému požiaru vo vojenskom sklade vo Vinnyckej oblasti, 270 kilometrov západne od Kyjeva. Dvaja ľudia sa zranili. Tretina skladovanej munície vrátane rakiet pre systémy Smerč, Uragan a Grad bola zničená. Úrady vtedy museli z oblasti evakuovať 24.000 ľudí.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Nemeckú vládu znepokojujú najnovšie útoky proti prisťahovalcom…
Saudská Arábia je druhým najväčším príjemcom zbraní z Nemecka
Najstaršia metodistická kaplnka na svete organizuje „párty“ pre…
Palestínsky prezident Abbás v OSN: Naše práva nie sú otázkou na…
Moslimovia chcú z kostola v talianskom meste Bergamo urobiť…
Poľsko požaduje vojenské reparácie už nielen z Nemecka, ale aj…