USA vyzývajú Európu, aby na Irán uvalila sankcie za raketový program

4. december 2018, zdroj: TASR
4. december 2018
zdroj: TASR
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa nalieha na Európu, aby na Irán uvalila novú sériu prísnych sankcií za jeho program vývoja balistických striel. Napísala to v pondelok agentúra AP.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo cez víkend oznámil, že Irán uskutočnil skúšku balistickej rakety stredného doletu, ktorá je schopná niesť viac bojových hlavíc. Zdôraznil, že tento krok je v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.
      Irán mal byť hlavnou témou pondelkových rozhovorov medzi Pompeom a izraelským premiérom Benjamínom Netanjahuom v Bruseli. Pompeo plánuje o Iráne hovoriť aj v utorok, keď sa v Bruseli v rámci zasadania ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO stretne so šéfmi diplomacií Británie, Francúzska a Nemecka.
      Osobitný predstaviteľ USA pre Irán Brian Hook odmietol tvrdenia Iránu, že raketový program má výlučne obranný charakter. Novinárom, ktorí sprevádzali Pompea na ceste do Bruselu, povedal, že pokračujúci vývoj a testovanie rakiet je hrozbou, ktorá presahuje Blízky východ a nie je v súlade s požiadavkami Bezpečnostnej rady OSN.
      "Je to vážna a narastajúca hrozba a štáty po celom svete - nielen v Európe - musia urobiť v súvislosti s iránskym jadrovým programom všetko, čo môžu," povedal Hook.
      Spojené štáty, ktoré v máji odstúpili od jadrovej dohody s Iránom uzavretej v roku 2015, stupňujú tlak v oblasti hospodárskych sankcií s cieľom obmedziť zdroje financií pre Teherán.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Stretli sa žiaci Josepha Ratzingera: „Cirkev a štát, Cirkev a…
Francúzske vedenie na sobotu povolá 89.000 príslušníkov…
Talianska polícia zadržala 270-kilogramovú zásielku heroínu z…
Ekonóm Bundesbank navrhuje, aby Taliansku s dlhom pomohli bohatí…
Environmentálne organizácie v Európe spúšťajú kampaň na ochranu…
Spojené štáty obviňujú Rusko z nedodržiavania amerického zákona…