V 150 krajinách sveta sa do čistenia okolia zapoja milióny dobrovoľníkov

14. september 2018, zdroj: TASR
14. september 2018
zdroj: TASR
Milióny dobrovoľníkov v 150 krajinách sveta vrátane Slovenska sa 15. septembra zapojí do čistenia miest, brehov riek a prírody počas jedného dňa. Akcia s názvom Svetový deň upratovania pripadá na 15. septembra a vznikla v roku 2008 v Estónsku. Na Slovensku sa uskutoční pod názvom Upracme (si) Slovensko.
upracmeslovensko.sk

Slovenský portál venovaný tomuto dňu v piatok informoval, že zatiaľ má organizátorov v mestách Banská Štiavnica, Bratislava, Brezno, Holíč, Hviezdoslavov, Kysucké Nové Mesto, Martin, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Poprad, Rabča, Senec, Snina, Stupava, Šahy, Šútovo, Trnava, Turany a Zázrivá. 
      Zároveň vyzval, aby sa 15. septembra zapojili dvoma jednoduchými spôsobmi - buď prídu na podujatie vo svojom okolí, alebo pôjdu na prechádzku a pozbierajú odpadky do tašky a odfotografujú sa s nimi.
      Tohtoročná kampaň sa začne na Novom Zélande o 10:00 h miestneho času a bude sledovať pohyb Zeme okolo Slnka, aby sa pokrylo všetkých 24 časových zón a akcia sa skončila na Havajských ostrovoch.
      Svetový deň upratovania vzišiel zo spontánnej národnej iniciatívy v Estónsku, kde sa v roku 2008 v rámci akcie Spravme to (Let's Do it) zapojilo 50.000 obyvateľov. Tí vyčistili za päť hodín celé Estónsko. Odvtedy sa model "jedna krajina za jeden deň" rozšíril po celom svete.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

Odporúčame

Pápežova pomsta
Už v sobotu 1. septembra bude v Košiciach blahorečená Anna…
ŠTUDENTI Z MANCHESTRU ZNIČILI NÁSTENNÚ MAĽBU S BÁSŇOU "…
Voľby do VUC 2017 ukázali nárast Kotlebovej ĽSNS, tvrdí…
Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
Maďarský Jobbik sa štiepi!