V bývalom sídle gestapa otvorili vzdelávacie centrum

5. december 2018, zdroj: TASR
5. december 2018
zdroj: TASR
V nemeckom meste Stuttgart v utorok otvorili pre verejnosť budovu bývalého ústredia nacistickej tajnej štátnej polície (gestapo), ktorá bude slúžiť ako historické vzdelávacie centrum.
Tajná štátna polícia - Gestapo, sa stalo synonymom pre brutalitu policajných zložiek.

Ide o jedno z približne 20 ústredí gestapa v bývalom nacistickom Nemecku. Budova pôvodného hotela Silber sa takmer stala obeťou demolácie a po zdĺhavej príprave sa z nej stala inštitúcia pre historicko-politické vzdelávanie.
      Budovu v centre Stuttgartu používalo gestapo na vypočúvanie, mučenie a vraždy oponentov nacistického režimu, ako aj na deportácie Židov a homosexuálov do koncentračných táborov, približuje denník Haarec.
      Zreštaurovaný objekt, ktorý bol nepretržite využívaný rozličnými policajnými zložkami od roku 1928 -, päť rokov pred nástupom Adolfa Hitlera k moci - až do roku 1984, bude dokumentovať každodenný teror nacistického zriadenia.
      Výstava ukazuje, že nacisti v roku 1933 "nespadli z neba" a po skončení druhej svetovej vojny "išli priamo do pekla", uviedol kurátor inštitúcie Thomas Schnabel. Vznik pôvodného hotela siaha do konca 19. storočia.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Bellingcat: Ruslan Boširov je v skutočnosti plukovník GRU…
Spillmann: Nechceme vidieť len nájomných vrahov, ale aj mozog…
Kiska nesúhlasí s Trumpovou myšlienkou America First
Smrtiace americké drony: až jednu tretinu ich cieľov tvorili…
Rýchle znižovanie populácie v postkomunistických krajinách v…
Otvorí Steven Seagal na Kryme školu aikido?