V New Yorku schválili štáty OSN pakt o migrácii

0 19. júl 2018, Miloš Obilič
19. júl 2018
Miloš Obilič
Ide o vôbec prvý dokument, ktorý bol schválený na pôde OSN v súvislosti s riadením migrácie.
Kochetkov/Shutterstock

Organizácia Spojených národov v piatok uzavrela dohodu o riešení otázok spojených s globálnou migráciou - Globálny kompakt pre bezpečnú, regulovanú a legálnu migráciu. Cieľom dohody je zachovať dodržiavanie základných ľudských práv všetkých migrantov, povedal generálny tajomník OSN António Guterres počas tlačovej konferencie. "Tento krok má obrovský potenciál pomôcť svetu využívať výhody pravidelnej migrácie a zároveň chrániť pred nebezpečenstvami nelegálneho pohybu populácie, ktorá ohrozuje ľudí," povedal Guterres. Viac ako 258 miliónov ľudí na celom svete sú podľa OSN medzinárodnými migrantmi a tento počet bude rásť  v nadchádzajúcich rokoch. "Krajiny majú právo a dokonca aj zodpovednosť za to, aby určili vlastnú migračnú politiku a zodpovedne spravovali svoje hranice," povedal Guterres. "Musia to však robiť pri plnom rešpektovaní ľudských práv migrantov."

Ľudské práva migrantov ako priorita

Podľa konečnej dohody by sa signatári zaviazali k plneniu 23 cieľov, medzi ktoré patrí "poskytovanie základných služieb migrantom" a "zadržiavanie len ako posledná možnosť". Jeden z cieľov deklarácie stanovuje, že je nutné, aby krajiny spolupracovali na "uľahčení bezpečného a dôstojného návratu a readmisie" pre tých migrantov, ktorí sa domnievajú, že sa môžu vrátiť do svojich domovských krajín, no zároveň zakazuje kolektívne vyhostenie migrantov, ktorí čelia "skutočnému a predvídateľnému riziku smrti, mučeniu a inému krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. "

Miroslav Lajčák neskrýval nadšenie 

„Globálny kompakt pre migráciu má obrovský potenciál. Ponúka šancu začať riešiť veci proaktívne, namiesto len reagovania na vzniknuté situácie. Ponúka možnosti na využitie výhod plynúcich z migrácie a obmedziť jej riziká. Poskytuje novú platformu pre vzájomnú spoluprácu. A môže sa stať užitočným nástrojom pre nachádzanie správnej rovnováhy medzi právami jedincov a suverenitou štátov,“ povedal na margo schválenia textu Globálneho kompaktu pre migráciu predseda prebiehajúceho 72. Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, uvádza sa na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR.

Maďarsko a USA sú proti

USA sa na začiatku podieľali na rokovaniach, ale vlani v decembri náhle úplne ustúpili na základe nariadení prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa stále viac zaoberá cezhraničnou migráciou, utečencami a žiadateľmi o azyl. Zdôvodňuje to tým, že takéto medzinárodné dohody podkopávajú právomoci jednotlivých vlád kontrolovať štátne hranice.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó sa po prijatí dohody vyjadril, že maďarská vláda nesúhlasí s kľúčovými bodmi a v stredu prediskutuje "možnosť odstúpenia" od paktu. Vláda v Maďarsku nesúhlasí s tým, že pakt definuje migráciu ako "základné ľudské právo, čo si myslíme, že nie je," povedal Szijjártó.

 

Pakt nie je záväzný 

 

Kompakt je právne nezáväzným dokumentom. Výsledný dokument bude formálne prijatý na medzivládnej konferencii v Maroku v decembri. 

 

Celé znenie dohody v angličtine:

https://refugeesmigrants.un.org/sites/default/files/180711_final_draft_0.pdf

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

V Holandsku zverejnili mená osôb podozrivých zo zostrelenia…
Skupiny migrantov terorizujú nemecké kúpaliská
Prieskum v Holandsku ukázal, že polovica žien sa bojí večer…
Muž sa vrátil z dovolenky a zistil, že jeho nehnuteľnosť okupuje…
Českí nacionalisti z DSSS získali v komunálnych voľbách…
Švédska ministerka kritizovala Orbánovu politiku podpory…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.