Vedeli ste že...??

0 30. jún 2020, redakcia
30. jún 2020
redakcia
Súčasťou celého vývoja ľudstva je úsilie lekárov, ale aj ostatných ľudí, zachovať a upevňovať zdravie. Už v kultových a náboženských predpisoch v starom Egypte, v biblii, v koráne sa nachádza veľa preventívnych opatrení, ktoré sa týkajú pravidelnej očisty tela, stravovacích návykov, jednodňového odpočinku v týždni, pochovávania mŕtvych atď.
Ilustračné foto.

V ,,Corpus hypokraticum" sa hovorí, že ochorenia nespôsobujú démoni a božstvá, ale prírodné sily podliehajúce prírodným zákonom. Hippokrates poukázal na to, že pohodu a zdravie človeka výrazne ovplyvňuje najmä vzduch, voda a spôsob života.

Už v 14. storočí pred naším letopočtom boli na ostrove Kréta obyvatelia zásobovaní pitnou vodou pomocou vodovodných zariadení a odpadové vody sa sa odvádzali sústavou hlinených rúr. Vodovodné zariadenia boli známe aj v starom Ríme, fungovala kanalizácia Cloaca Maxima, ktorá sa používa až dodnes, diokleciánové kúpele ako výraz vysokej hygienickej kultúry.  Podobné zariadenia sa nachádzajú v antickom Grécku a v Pompejách.

V stredoveku nastal úpadok hygieny, čo vo svojom dôsledku znamenalo ohrozenie zdravia a prinieslo so sebou obrovské epidémie cholery, moru, brušného týfusu a iných infekčných ochorení, kroté v 14.storočí zahubili v Európe asi 25 miliónov ľudí.

Zdravotný stav obyvateľstva ovplyvňujú interné a externé faktory.

Medzi vnútorné faktory patrí v prvom rade:

 • dedičnosť - predispozícia na určité chyby a ochorenia (patrí sem vnímavosť napr. na cukrovku, alergické ochorenia,ICHS-ischemickú chorobu srdca,  hypertenziu, niektoré druhy rakoviny
 • pohlavie - je štatosticky dokázané,že  mužičastejšie ochorejú na ICHS ako ženy, je u nich aj väčší početochorení na rakovinu pľúc a samozrejmá je viazanosť na pohlavie pri ochoreniach reprodukčných orgánov
 • vek - niektoré ochorenia sa typicky vyskytujú v určitých vekových skupinách, napr. častejšie sa vyskytujú infekčné ochoreniau detí ako u dospelých (ovčie kiahne, čierny kašeľ, mums), ak sa vyskytujú v dospelosti, môžu mať iný priebeh, v strednom veku sa vyskytujú ochorenia kardiovaskulárneho systému
 • ICHS alebo skleróza
 • vývin - faktor vývinu má tiež výrazný vplyv na zdravotný stav

Schopnosť čeliť ochoreniam je v prvých rokoch života iná ako v produktívnom veku a v starobe.

Medzi vonkajšie činitele patria:

 • fyzikálne činitele - žiarenie, tlak vzduchu,teplota,...
 • chemické činitele - zloženie vzduchu, exhaláty, čistota vôd,...
 • biologické činitele - nezávadnosť pitnej vody, potravín z hladiska choroboplodných zárodkov
 • sociálno-spoločenské činitele - stres, životná úroveň, kultúra,...

Všetky tieto faktory možno rozdeliť na:

 • biopozitívne - primeraná teplota, vlhkosť vzduchu,...
 • bionegatívne - psychická záťaž, napr. stav izolácie, opustenosti, stres, migrácia, zmena zamestnania,...
Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Slováci už SNS neveria! Andrejovi Dankovi vyčítajú aj provokácie…
Prezidentka vymenuje sudcov ÚS, keď dostane ďalších šesť…
Pred 206 rokmi zomrel Mayer Amschel Rothschild zakladateľ…
Trnavskí colníci našli v kamióne troch mladých utečencov z…
Donútia nás zo strachu z budúcnosti siahať po Koráne?
Predvolebné sprisahanie liberálnych primátorov? Kontroverzný…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.