Viac ako 1000 militantov opustilo demilitarizovanú zónu v Idlibe

10. október 2018, zdroj: TASR
10. október 2018
zdroj: TASR
Viac ako 1000 militantov opustilo demilitarizovanú zónu v povstalcami ovládanej sýrskej provincii Idlib. Informovala o tom v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
ilustračný obrázok

Uviedla tiež, že Rusko znepokojuje situácia na východnom brehu rieky Eufrat, kde sa Spojené štáty snažia vytvoriť akúsi špeciálnu administratívu s podporou Kurdov. Takáto administratíva nie je podľa nej v súlade so súčasnou sýrskou ústavou a pokusy o vytvorenie "kvázištátu hnevajú nekurdské obyvateľstvo", citovala jej slová agentúra TASS. 
      Rusko a Turecko sa dohodli, že budú presadzovať novú demilitarizovanú zónu v provincii Idlib, z ktorej by sa mali "radikálni" rebeli stiahnuť do 15. októbra, pripomína agentúra Reuters.
      Turecké ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že demilitarizovaná zóna sa už vytvorila a ťažké zbrane už z nej boli stiahnuté.
      Ruský prezident Vladimir Putin 17. septembra po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom letovisku Soči oznámil, že v sýrskej provincii Idlib zriadia od 15. októbra demilitarizovanú zónu na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Zóna bude mať šírku 15-20 kilometrov. Putin spresnil, že v zóne budú hliadkovať turecké sily aj ruská vojenská polícia.
      Dohoda prišla po tom, ako sýrska vláda sústredila svoje vojenské jednotky na severozápade krajiny pred očakávanou ofenzívou proti extrémistickým bojovníkom v Idlibe. Možnosť rozsiahlej ofenzívy však vyvolala obavy z humanitárnej krízy v provincii, kde žijú tri milióny civilistov.
      Rusko je hlavným vojenským podporovateľom sýrskej vlády v tejto už sedem rokov trvajúcej občianskej vojne, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrsku opozíciu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Piatok sa v Nemecku ponesie v znamení spomienkových podujatí na…
Ekonóm Bundesbank navrhuje, aby Taliansku s dlhom pomohli bohatí…
Českému politikovi, ktorý chcel údajne likvidovať menšiny hrozí…
V Nemecku zadržali údajnú príslušníčku Islamského štátu
Rusko namieta proti plánom Británie posilniť svoju vojenskú…
Svätý Otec pozýva v októbri k modlitbe za Cirkev proti nástrahám…