Vláda schválila 4 zlepšujúce návrhy zákonov rezortu spravodlivosti

0 23. august 2018, Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti
23. august 2018
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti
​Vláda SR na rokovaní 22. augusta 2018 schválila štyri návrhy zákonov, ktoré predložil minister spravodlivosti SR Gábor Gál.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky

Prísnejšie pravidlá pre voľbu ústavných sudcov

Cieľom navrhovanej novely ústavy bolo sprísnenie kvalifikačných predpokladov pre vymenovanie do funkcie sudcu ústavného súdu a zároveň skvalitnenie procesu výberu kandidátov na sudcu . Zvýšenie vekovej hranice z doterajších 40 rokov na 45 rokov, v záujme zabezpečenia vyššej miery skúseností zo strany osoby, ktorá má byť vymenovaná do funkcie sudcu, ďalej sa zavádza ústavný predpoklad spočívajúci v tom, že dotknutá osoba musí byť všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a taktiež sa zavádza ústavný predpoklad súvisiaci s morálnou integritou dotknutej osoby spočívajúci v tom, že daná osoba svojím doterajším životom dáva záruku, že funkciu sudcu ústavného súdu bude vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne musí. Okrem toho sa prostredníctvom navrhovanej novely ústavy skvalitňuje proces výberu kandidátov v Národnej rade SR a to tým spôsobom, že sa zvyšuje kvórum pre voľbu kandidáta z doterajšej väčšiny prítomných poslancov na väčšinu všetkých poslancov. Okrem uvedeného sa novelou ústavy zavádza aj zánik funkcie všeobecného súdu pri dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov. Návrh tejto alternatívy zákona zhodne podporovali vrcholné inštitúcie justície aj Legislatívna rada vlády.

 

Návrh zákona o ústavnom súde

Návrh zákona vytvoril novú zákonnú úpravu regulujúcej organizáciu ústavného súdu, spôsob konania pred ústavným súdom a postavenie jeho sudcov a to prehľadným a jednoznačným spôsobom, čo prispieva k zefektívneniu práce ústavného súdu a vedie k posilneniu ochrany základných práv. Súčasne návrh zákona reaguje na súčasne predkladanú novelu ústavy v oblasti  ustanovenia sudcov ústavného súdu do funkcie, ďalej v oblasti výberového procesu kandidátov v Národnej rade SR  a v oblasti zániku funkcie sudcu všeobecného sudcu, ak tento dosiahne vek 70 rokov.

Občiansky zákonník

Predložený návrh zákona je reakciou na nález Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol o nesúlade §5b zákona o ochrane spotrebiteľov. Zavádza úpravy, v dôsledku ktorých nebude možné premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy vymáhať ani platne zabezpečiť.  Dobrovoľné splnenie a prípadná modifikácia, či už na základe jednostranného alebo dvojstranného úkonu bude možná, len v prípade, ak dlžník o premlčaní vedel. Návrh zákona sa nevzťahuje na konania začaté do účinnosti zákona.

Probační a mediační odborníci

 

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony obsahuje zmeny platnej právnej úpravy vznikol ako reakcia na zistené nedostatky, na ktoré poukázala aplikačná prax alebo vyplývajú z judikatúry súdov. Ide najmä o požiadavky na flexibilnejšie postupy subjektov v trestnom konaní, ktoré podmieňujú efektívnejšie ukladanie a výkon alternatívnych sankcií, zefektívnenie práce probačného a mediačného úradníka, optimalizáciu prípravy a realizácie kontroly výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami. Zároveň odstraňuje spory o príslušnosť na vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu medzi nadriadeným a prvostupňovým súdom vo vykonávacom konaní, ak  je odsúdeného potrebné vyžiadať z cudziny v čase po prijatí rozhodnutia, ktorým bol právoplatne a vykonateľne uložený trest odňatia slobody do vrátenia spisu prvostupňovému súdu.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

MIGRANTI SA UKRÝVALI NA PODVOZKU AUTOBUSU V KRUPINE
V rodnej obci M. R. Štefánika slávnostne odhalili maketu mohyly
Kotlebove tábory učia deti prežiť v bojových podmienkach
Mal by sa vzdať Kotleba v prospech Harabina alebo Harabin v…
Slovenské stromy: Pri lipe na Zbojskej sa kedysi schádzali…
Europoslanec Uhrík zdôrazňuje potrebu chrániť život

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.