Vo veku 81 rokov zomrel významný historik, publicista a vydavateľ Pavel Dvořák

0 21. december 2018, zdroj: TASR
21. december 2018
zdroj: TASR
Vo veku 81 rokov zomrel v piatok historik a spisovateľ Pavel Dvořák.
Popularizátor histórie Slovenska Pavel Dvořák zomrel vo veku 81 rokov.

Významný popularizátor slovenských dejín Pavel Dvořák žil od roku 1939 na Slovensku, hoci sa narodil 13. mája 1937 v Prahe. Vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. Pracoval ako redaktor vo viacerých novinách a časopisoch (Práca, Národná obroda a časopis Výber). Krátko pôsobil v hudobnom vydavateľstve Opus. Študijne pracoval v Historickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a v Archeologickom ústave SAV v Nitre.
      V roku 1991 založil v Budmericiach vydavateľstvo RAK, v ktorom pracoval aj ako editor. Vydavateľstvo sa špecializovalo na historicky zameranú literatúru faktu.
      Svoju literárnu dráhu začal prózami. Poviedky publikoval v časopise Mladá tvorba, neskôr sa venoval publicistike v novinách a časopisoch. Patril k najvýznamnejším autorom formujúcich žáner literatúry faktu na Slovensku v oblasti histórie.
      Významnou mierou sa Pavel Dvořák zaslúžil o popularizáciu slovenských dejín a prezentáciu historického diania na konkrétnych ľudských osudoch a dramatických udalostiach. Je autorom rozsiahleho štvorzväzkového knižného cyklu Odkryté dejiny, ktoré vychádzali postupne v rokoch 1975-1980. Ďalej napísal Lovci mamutov a tí druhí (1983), Zázrak obilného zrnka (1985), Podivný barón (1993), Zlatá kniha Bratislavy (1993) a dielo Kto zabil Viliama Žingora (1993), venované tragickému osudu popraveného partizánskeho veliteľa. Spolu s fotografom Karolom Kállayom vydali v roku 1999 knihu Krvavá grófka.
      Tridsaťročnú prácu zúročil v rozsiahlych dejinách Slovenska v cykle Stopy dávnej minulosti (Slovensko v praveku, Slovensko v staroveku, Zrod národa a Slovensko v Uhorskom kráľovstve), ktoré vychádzali postupne v rokoch 2002-2005.
      V roku 2006 začal s vydávaním novej edície Pictória, v rámci ktorej vydal knihu Najstaršie dejiny Slovenska v reči obrazov. Tá približuje slovenskú históriu prostredníctvom obrazov. Pre školy pripravil dvojdielnu učebnicu dejepisu. Bol tiež editorom mnohozväzkových Prameňov k dejinám Slovenska a Slovákov.
      Pavel Dvořák napísal vyše dvadsať kníh, tisícky článkov, scenáre pre približne 100 televíznych filmov a nahral zhruba 100 rozhlasových pásiem venovaných histórii. V rokoch 1982-1988 sa odvysielalo 20 dielov televízneho seriálu Múzeum život. Na prelome tisícročí sa začali vysielať jeho televízne seriály s názvom Stopy dávnej minulosti a Putovanie stáročiami. V rozhlase mu v rokoch 1992-1997 odvysielali seriál Príbehy z vitrín.
      Bol autorom populárnej publikácie Prvá kniha o Bratislave z roku 2006. V  nej zachytil najstaršie bratislavské dejiny a v roku 2007 za ňu získal cenu ministra kultúry SR. Cenu Ministerstva kultúry SR získal aj v roku 2002. Štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za zásluhy o kultúrny rozvoj SR mu vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič udelil v januári 2008.
      Za svoju prácu dostal aj viacero ďalších ocenení. Cenu SAV za popularizáciu vedy mu udelili v roku 1994. Nadácia Egona Erwina Kischa ho v rokoch 1994 a 2000 ocenila prestížnou medzinárodnou cenou za oblasť literatúry faktu. V roku 1997 sa stal držiteľom ceny Krištáľové krídlo.

Verejnoprávny RTVS so zármutkom prijal správu o úmrtí historika, spisovateľa a neúnavného popularizátora slovenskej histórie Pavla Dvořáka. Jeho výraznú osobnosť si pripomenie vo svojom televíznom aj rozhlasovom vysielaní.
      S verejnoprávnou televíziou spolupracoval Dvořák vyše 40 rokov a za ten čas vytvoril viac ako 150 unikátnych diel. V archíve Slovenského rozhlasu je takmer stovka relácií, pod ktoré sa autorsky podpísal.
      Dvojka v piatok o 16.45 h zaradila do programu reláciu Hľadanie príbehu a o 20.10 h talkshow Anjeli strážni. Rádio Devín odvysiela v sobotu (22. 12.) o 15. hodine jednu časť z obľúbeného cyklu Príbehy vitrín, na ktorej Dvořák spolupracoval s Ladislavom Chudíkom. Hovoril o knihe Jána Tibenského Poctivá obec budmerická.
      V nedeľu (23. 12.) o 18. hodine prinesie reprízu profilového rozhovoru s Dvořákom v relácii Mariana Luckého z roku 2008 Útrapy z rozumu. Od 24. do 28. decembra od 6.30 h uvedie čítanie na pokračovanie z jeho populárnej historickej série Stopy dávnej minulosti.
      Rádio Regina Západ si na oduševneného popularizátora histórie zaspomína v piatkovom vysielaní po 15. hodine.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Výročie takzvanej Nežnej revolúcie oslávil aj bývalý predseda…
Z obstarávania transportérov vypadla účasť slovenských firiem,…
Vládne koncentráky v réžii Matoviča
Poslanci ĽS Naše Slovensko predložili návrh zákona o GMO
Matovič si po ukončení schôdze NR SR otvoril vlastnú, ktorú…
Slovenskí ministri sa detí neboja

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.