Výška životného minima sa mení od 1.7.2020, vyrátajte si ju s nami!

0 24. jún 2020, K. Kollár
24. jún 2020
K. Kollár
Od 1. júla sa každoročne mení výška životného minima. Ako sa zmenia sumy životného minima v tomto roku?
Ilustračné foto.

Bratislava 23.06.2020 –  Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze.  Zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje výšku životného minima. Ako sa stanoví nová výška životného minima? Aktuálne platná výška minima do 30.6.2020 sa vynásobí koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Rozhodujúcim obdobím  za ktoré sa zisťuje rast životných nákladov nízkopríjmových domácností je obdobie od apríla predchádzajúceho kalendárneho roku do apríla bežného kalendárneho roku. Koeficient, ktorý stanovil Štatistický úrad SR v roku 2020 je vo výške 1,022. Suma sa následne zaokrúhli na eurocenty nahor (§ 5 odst. 3).

ziv.minimum2020.jpg

Táto zmena ovplyvní aj ostatné veličiny ako daňový bonus na dieťa, nezdaniteľnú časť základu dane, rodičovský príspevok, prídavky na dieťa a minimálny predčasný dôchodok. Niektoré veličiny sa zmenia od júla 2020, ostatné budú platné od 1.1.2021.

Príklad:

Stanovte výšku životného minima pre štvorčlennú rodinu, ak sa jedná o dvojicu s dvomi nezaopatrenými deťmi.

Riešenie:

Plnoletá fyzická osoba (napr. otec) + ďalšia posudzovaná osoba (matka) + 2 nezaopatrené deti.

214,83 € + 149,87 € + (2 x 98,08 €) = 560,86 €

Suma životného minima sa od 1.7.2020 zvýši o 12,10 €. Táto suma životného minima je určená na základné ľudské potreby rodiny: bývanie, jedno teplé jedlo a základné ošatenie.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Google sa odvolal proti pokute Európskej komisie vo výške 1,5…
Dodávateľ autokomponentov Bosch súhlasil s pokutou za emisný…
Termín útlmu ťažby uhlia na hornej Nitre by mohol byť známy o…
O našej energetike sa nerozhoduje v Prahe alebo Bratislave,ale v…
Štát si požičal v dvoch aukciách štátnych dlhopisov vyše 200 mil…
V zozname zakázaných webových sídiel s nelegálnym hazardom je…

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.