Vzniká nová rómska strana, ktorá má kotlebovcov v zuboch

0 20. apríl 2019, Július Vonkomer
20. apríl 2019
Július Vonkomer
Tento článok vznikol na základe jednoduchej správy, ktorú nám zaslal predseda vznikajúceho hnutia Július Banda: „mýto videom vyzivame Stranu LSNS na vyjadrenie. Rómske Demokratické Hnutie. Som Proti LSNS ideme bojovať. Som Predseda Hnutia.“
Rómske demokratické hnutie sa ostro vymedzuje voči Kotlebovej strane.

Musíte uznať, že to okamžite zaujme a pozreli sme si aj video, ktoré bolo pripojené a týmto vám ho chceme sprostredkovať:

Keďže pán predseda Banda súhlasil s tým, aby sme video zverejnili, položili sme mu pri tejto príležitosti aj pár otázok. V prvom rade nás zaujalo tvrdenie vo videu, ktoré sme pochopili tak, že člen Kotlebovej strany zabil rómskeho chlapca.

Prehľad správ:

Vo videu ste uviedli, že člen ĽS Naše Slovensko zabil rómskeho chlapca. Toto je podľa nás veľmi závažná informácia a verejnosť by sa o nej mala dozvedieť. Viete nejaké podrobnosti?

Július Banda:

Nie to sme nepovedali vypočujem si to ja povedal ze bieli človek zabil mladého 3 ročného chalana.

Prehľad správ:

Je tam povedané: „biely človek z vašej strany“. Zrejme je to potom myslené nie z politickej strany, ale z bielej časti populácie. Správne?

Július Banda:

Ano. Rozumiem. Z Bielej častí populacie. Spravne.

 

Okamžite prišla aj promptná reakcia z tímu novo-vznikajúcej strany a hneď sa objavilo aj vysvetľujúce či opravné vyjadrenie:

Prehľad správ:

Prečo ste sa rozhodli založiť novú politickú stranu? Žiadna z aktuálnych politických strán nevyhovuje svojim programom vašej myšlienke?

Július Banda:

Napíšem Vám ciele hneď.

PROGRAM HNUTIA

Politické hnutie - Rómske demokratické hnutie má len jeden jediný bod programu a sľubuje, že splní iba jednu vec: „Hlasujeme tak, ako sa rozhodnú naši členovia.“ Jedinú výnimku je Listina základných ľudských práv a slobôd. Ak by niekto dal návrh, ktorý túto Listinu porušuje, poslanci dodržia zachovanie týchto základných práv.

Rómske demokratické hnutie je politickým hnutím zabezpečujúcim politickú spoluprácu a angažovanosť ľudí, ktorí sa nechcú priamo podieľať na výkonnej moci pri správe Slovenskej republiky. Vo svojej činnosti sa usiluje o také usporiadanie verejného života na Slovensku, ktoré pri parlamentnej demokracii zabezpečí jej členom reálnu možnosť podieľať sa na zákonodarnej a kontrolnej moci. Vychádza pritom z demokratických, humanistických ideálov, z osobnej zodpovednosti človeka za život a z presvedčenia o práve každého jednotlivca spoluurčovať zákonným spôsobom usporiadanie práv a povinnosti. Rómske demokratické hnutie v súlade so svojou programovou štruktúrou smeruje svoje aktivity k zlepšeniu postavenia a začleňovaniu marginalizovaných rómskych komunít prostredníctvom vytvárania možností účasti na našich programoch pre marginalizované rómske komunity , a bojovať za naše právo ktoré patrí aj nám.

Prehľad správ:

To by bolo v podstate k programu a cieľom vašej strany. Tá prvotná otázka bola skôr či vám nevyhovovala žiadna z existujúcich politických strán. Predsa len založenie novej politickej strany je na Slovensku dosť náročné. Ak nepočítame desiatky „rómskych“ politických strán, ktoré sú dnes už v likvidácii, teda nefunkčné, ostali predsa len ešte tri strany, ktoré fungujú. Jedná sa o Stranu rómskej koalície, Rómsku iniciatívu Slovenska či Stranu tolerancie a spolunažívania. Nespĺňajú podľa vás tieto strany svoju funkciu tak ako by mali?

Július Banda:

Nespĺňajú. Nevyhovuje my to, ja žijem v realite a v realite riešim problémy rómov na Slovensku, ktoré naša strana vie dokázať, nepodporujem živé vysielania predsedovia rómskych strán riešia takto situáciu, ja ju riešim reálne beháme do terénu, škol, a rómske deti nás máju radi, a preto som tu a viem im zmeniť život, a uplatniť sa niekde aby sme neboli utláčaní , všade.

Prehľad správ:

Aký máte názor na funkciu splnomocnenca vlády pre rómske komunity? Je to dostatočná pomoc akú by mala vláda Slovenskej republiky ponúknuť?

Július Banda:

Splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity, neni človek čo patrí do kresla odkedy si sadol do kresla neumožnil rómom skoro nič nezmenil im životy, čo im mohol on ponúknuť, čo ja sledujem politiku, ako bývalí a skúsení Manager Gyöngy Bodišovej, tam bol môj cieľ dosiahnuť a pomôcť mladej baby aby vyhrala ČSMT, aj ho vyhrala aj keď bola spolupráca rómskej dievčiny ťažká, ale dokázal som to a dokážem pomôcť ľudom v núdzi, riešiť ich problémy nakoľko som všetko založil všetko sám a zažil na vlastnej koži. Ja sa budem uchádzať o kreslo, splnomocnenca , určite a dokážem toho viac ako on moje dlhoročné skúsenosti na môj vek sú veľmi dobré. Viem čo rómovia potrebujú, a kedy ako sa s nimi rozprávať atď.

Prehľad správ:

Aká bola podľa vás práca predchádzajúceho splnomocnenca pána Polláka?

Július Banda:

Pán Pollák z môjho pohľadu bol viac aktívnejší, a pohyboval sa kde trebalo a kedy trebalo, rómovia ho brali ako človeka ktorí im dal čo chceli, ale bohužiaľ z naším hnutím nepíše aj keď sme mu písali. Pán Pollák bol aktívnejší.

Prehľad správ:

Máme novozvolenú prezidentku. Ako vnímate pani Zuzanu Čaputovú?

Július Banda:

Zuzanu Čaputovú zatiaľ nepoznám osobne, aj keď s ňou plánujem stretnutie s tým, že im napíšeme email o stretnutie vyrozprával som jej trocha o rómskej problematike, som zvedavý či nás príme.

 

Čo sa nám ešte podarilo zistiť, okrem toho, čo sme sa dozvedeli z krátkeho rozhovoru je, že Rómske demokratické hnutie je novo-vznikajúca politická strana, ktorá aktuálne zbiera podpisy na svoju registráciu. Na jej čele ako predseda stojí Július Banda, s ktorým sme mali krátky rozhovor. A práve pán Banda nie je tak neznámou postavou ako by sa mohlo zdať. Ako sa pochválil aj v našom rozhovore, je bývalý manažér víťazky súťaže Česko-Slovensko má talent Gyöngy Bodišovej. To je však len časť jeho kariéry. Je šéfredaktorom internetového Rómskeho magazínu, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Centrum pre pomoc v núdzi a dokonca aj majiteľ a zakladateľ internetovej televízie. Pre lepší obraz o jeho činnosti odporúčame pozrieť projekty, za ktorými stojí.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Richtár, kňaz, ale aj kováč či kat boli v minulosti pre ľudí…
Lajčák prijal predsedu Svetového židovského kongresu
Mazurek podáva na Matoviča žalobu: „Jeho klamstvá musí niekto…
Pozvánka na zádušnú svätú omšu k tretiemu výročiu úmrtia kard.…
R. Brezovo: Po 14-ročnej rekonštrukcii stredoveký kostol opäť…
Polícia pátra po zlodejoch, žiada o pomoc pri stotožnení osôb

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.