Zástancovia marihuany Pozor! Ďalší vedecký výskum dokazuje, že jej užívanie spôsobuje psychické poruchy

0 26. marec 2019, Karol Šťastný
26. marec 2019
Karol Šťastný
Rozsiahli výskum, ktorý prebehol v jedenástich európskych krajinách a Brazílii dokazuje, že užívanie marihuany s vysokým obsahom látky THC je spojené s rizikom vzniku schizofrenických alebo paranoidných stavov. I keď uvedený výskum nie je prvý, ktorý na hrozbu psychóz v dôsledku užívania marihuany upozorňuje, jeho dôkazy patria zatiaľ k tým najsilnejším.
Robert Mihály – známy slovenský liberál, bojovník proti soche Svätopluka a za legalizáciu marihuany, bojovník proti vlasteneckému zákonu.

"Používanie marihuany s vysokou koncentráciou látky THC má horší dopad na duševné zdravie ako slabšie látky tejto drogy," uviedla hlavná autorka štúdie Marta Di Fortiová. "Výsledky nášho výskumu tiež prvýkrát ukazujú, ako užívanie marihuany ovplyvňuje výskyt psychotických ochorení v populácii."

Podľa štúdie, uverejnenej v prestížnom odbornom časopise The Lancet, práve užívanie marihuany s vysokým obsahom THC je v 30-50 percentách zodpovedné za nárast nových prípadov psychických porúch.

Ukázalo sa, že v sledovaných krajinách bol každý piaty prípad psychózy spojený s každodenným užívaním marihuany. A každý desiaty prípad bol spojený s užívaním vysoko účinnej marihuany.

Autori štúdie tiež uvádzajú, že pokiaľ by neexistovali silné odrody marihuany, v Európe by bolo možné zabrániť vzniku nových prípadov psychóz najmenej v 12 percentách.

Vedci intenzívne študovali situáciu v Amsterdame, ktorý býva označovaný za hlavné mesto marihuany. Uvádzajú, že v tejto metropole by sa množstvo psychóz znížilo z 38 prípadov na 100 000 obyvateľov na iba 19. V Londýne by došlo k poklesu zo 46 na 32 prípadov na 100 000 obyvateľov.

"Ako sa v mnohých krajinách a štátoch mení právny štatút marihuany, a čím viac sa zaoberáme liečivými účinkami niektorých odrôd marihuany, je v záujme verejného zdravia dôležité, aby sme zvážili možné negatívne vplyvy spojené s každodenným užívaním marihuany, najmä jej vysoko účinných variantov," vysvetlila Di Fortiová.

Vedci svoj výskum začali tým, že našli všetky známe prípady psychóz, ktoré v skúmaných oblastiach vypukli v rokoch 2010-2015. Takýchto prípadov našli 901. Potom zdravotné záznamy týchto ľudí zrovnali s dátami o 1237 zdravých dospelých, aby poznali faktory spojené s psychózami. Od všetkých osôb vedci získali kompletné údaje o tom, aká je ich spotreba marihuany a iných drog. A tiež vedeli, aké druhy marihuany skúmaní ľudia užívali.

Aj keď vedci vylúčili všetky možné sociálne faktory, bolo užívanie marihuany spojené s psychózami trikrát častejšie ako u ľudí, ktorí túto látku nikdy neužívali. U silných druhov marihuany bolo toto spojenie ešte päťkrát častejšie.

Uvedený vzťah medzi užívaním marihuany a psychózami rovnako naznačuje aj množstvo menších štúdií. Podľa Davida Nutty z Imperial College v Londýne je dôležité uvedomiť si, že sa už opakovane ukázalo, že THC preukázateľne vyvolávalo psychotické stavy u inak zdravých dobrovoľníkov, a to aj u tých, ktorí nemali žiadne predispozície k duševným chorobám.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Petrohrad musí odstrániť plakety na pamiatku obetí stalinizmu
Farage vyzval na odvolanie lídra UKIP pre styky s krajnou…
Slovenský kardinál Jozef Tomko pôsobiaci vo Vatikáne sa dožíva…
Profil zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea
Rusko bude môcť dodávať plyn do Európy aj bez zmluvy s Kyjevom
Nieje zajtra- animovaný film o vyčerpaní prírodných zdrojov

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.