Život astmatika na Slovensku: „Je skutočne zločin narodiť sa chorým“?

0 31. august 2020, redakcia
31. august 2020
redakcia
Prinášame vám anonymnú spoveď astmatika, ktorý si od začiatku nariadení na Slovensku zažil neskutočnú diskrimináciu a pohŕdanie, a to všetko len preto, že nemal to šťastie narodiť sa zdravý.
Ilustračné foto.

31. 08. 2020, Bratislava – Do redakcie Prehľadu správ nám prišiel anonymný list od astmatika, ktorý po zmene nariadení zostal nemilo prekvapený a rozhodol sa tak svoju frustráciu z prežitého pohŕdania a diskriminácie prepísať na papier a podeliť sa so svojím nepríjemným zážitkom. Celý list Vám zverejňujeme bez korekcií a cenzúry:

Je skutočne zločin narodiť sa chorým? Túto otázku si po prežití pár mesiacov na Slovensku kladiem často. Z každej strany počúvame o tolerancií a empatií, no keď príde čas „na lámanie chleba“, všetko je zrazu ináč.

Keď na Slovensku začala pandémia a prišli nariadenia, bol som skutočne medzi prvými čo rúško aj nosili. Vtedy nikto ešte netušil, čo za vírus to prichádza a čo nás ešte čaká. Môj zdravotný stav, ktorý bol pred tým pomerne v dobrej kondícií sa začal postupne zhoršovať. Prišli noci, keď som poriadne ani nemohol zaspať, lebo som mal čo robiť aby som lapal po dychu.

Po nejakej dobe sa ukázalo, že vírus nie je až taký nebezpečný a prišli prvé uvoľňovania. Privítal som, keď sa rúška už nemuseli nosiť na verejnosti, no skutočne ma potešilo, keď prišla výnimka pre astmatikov na nosenie rúška aj v interiéri. Moja radosť však netrvala dlho. O výnimke totižto nevedel takmer nikto. Keď som sa zjavil v obchode bez rúška, začal som zažívať skutočne nepríjemné situácie.

Človek si po čase zvykne aj na tie nemilé pohľady ľudí, dokonca aj na nemiestne komentáre. To čo ma však skutočne frustrovalo bola skutočnosť, do akej miery dokážu niektorý ľudia vyhrotiť situáciu len preto, že majú pocit, že majú právo si do vás dovoľovať. A tak som musel niekedy skutočne zabojovať za to, aby som nemusel znova zažívať ten nepríjemný pocit lapania po dychu. Po určitej dobe som skutočne pociťoval nátlak za každým, keď som potreboval ísť nakúpiť, alebo niečo vybaviť.

Samozrejme, sa mi to nestávalo za každým. Musím podotknúť, že sa našli aj predavačky, či obsluha alebo úradníci, ktorý boli skutočne milí a chápaví. Vysvetľovaniu prečo nenosím rúško som sa síce nevyhol, vedeli to skutočne pochopiť, niektorý sa mi aj ospravedlnili.

Celkom šokom bolo pre mňa, že som raz musel vysvetľovať výnimku Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky aj policajtovi. Svoje právo som si síce obhájil, mal som pocit, že sa mu nepáčilo, že o tom nevedel. Usudzujem to z toho, že si daný policajt na mňa počkal vonku, aby videl do ktorého auta som nastúpil. Zrejme si odpísal evidenčné číslo vozidla. Keby si popýtal občiansky preukaz, dám mu ho. Policajt však zvolil netradičný spôsob, ktorý mi na dobrom pocite veľmi neprispel.

Celá tá výnimka, ktorú kompetentní vymysleli bola veľmi nelogická, pretože osoba sa nemusela preukazovať žiadnym potvrdením od lekára. To napadlo aj mňa hneď na začiatku, že danú vec môžu ľudia zneužívať. Zrejme preto danú výnimku tak držali v tajnosti. Vďaka tomu som si musel za tých pár mesiacov vytrpieť skutočne pocit menejcennosti, diskriminácie a neuveriteľného pohŕdania. A to len preto, že som nemal to šťastie narodiť sa zdravý.

Sám som ale čakal, že sa to zmení. Samé znenie výnimky bolo napísané formou, že zatiaľ nebude treba žiadne potvrdenie od lekára. A aj som sa na zmenu tešil. Však je najmenej si potvrdenie od lekára vybaviť, keď ste skutočne chorí. Zmena ktorá od 2. septembra prichádza bola pre mňa však len ďalším šokom, pretože celá výnimka pre astmatikov bola odstránená. Už astmatikom nepomôže ani potvrdenie od lekára. A spôsob akým to niektorí odprezentovali mi môj mozog už nedokázal ani spracovať. Zmena totižto podľa nich prišla, lebo ľudia výnimku zneužívali. Vážne? Ale však ste to boli vy, kto im to dovolil. A navyše utajovanie danej výnimky, práve z obavy zneužívania, nám astmatikom život veľmi skomplikovalo.

Zvlášť by som chcel pozdraviť pána Pavla Konštiaka, viceprezidenta zväzu obchodu Slovenskej republiky, ktorý nás astmatikov nazval chuligánov. Toto je presne vizitka ľudí, ktorý z vás urobia menejcenných, skutočne nepriateľov spoločnosti, len preto, že ste sa nemali to šťastie narodiť sa zdravý. Keby to šlo, veľmi rád by som si vymenil zdravie za rúško. Sýty ale hladnému neverí a ani veriť nebude.

Takže v 21. storočí v slobodnej demokratickej krajine som sa stal diskriminovaným nepriateľom spoločnosti a chuligánom, len preto že som sa narodil ako astmatik, a preto, že som využíval výnimku podľa pravidiel, ktoré som si sám nestavil, ale ktoré nastavili ľudia, ktorý sa cítia byť kompetentní rozhodovať za nás všetkých.

Hodnotenie článku

Nahlásiť chybu v článku

* Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané občianskym združením Alternatívne spravodajstvo, zapísaným v registri občianskych združení na Ministerstve vnútra SR s prideleným IČO: 51405784 na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Odporúčame

Obžalobou na Kotlebu sa bude zaoberať Najvyšší súd SR
Najcennejšie archívne dokumenty mapujúce vyše 100 rokov…
Kuriózna nehoda pri Starej Turej: Vodička spanikárila, keď do…
Oživotvorenie Matice slovenskej si pripomenuli odhalením busty J…
Nadácia Zastavme Korupciu podala pre previerku firmy Bonul…
Kotlebova manželka: „Na Mariana nemôžem povedať nič zlé!“

Diskusia k článku

Upozornenie: Pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusie

Vážení diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky, atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Prevázdkovateľ webstránky sa dištancuje od všetkých komentárov porušujúcich platnú legislatívu.